Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

CPH Theory is based on generalized the light velocity from energy into mass.

 
 

آرشیو مقالات - سی و یک

قبلی - بعدی

 

 

 

فضانوردان و خواب طولانی

دانشمندان در صدد يافتن راه هايی هستند تا بتوانند فضانوردان را به خواب طولانی فرو برند و سفر فضايی و اقامت فضانوردان در ايستگاه فضايی بين المللی را راحت تر سازند.Space hibernation***ايستگاه فضايی بين المللی ممکن است از ديدگاه فناوری شگفت انگيز باشد ولی برای فضانوردان ساکن آن جای  آسايش چندانی نيست.

هارپ چیست؟

 تکنولوژی هارپ "با ويژگی معادن يابی" برای پیدا کردن مخزن های گازی و نفتی ساخته نشده است! زیرا برای پیدا کردن مخازن نیاز به یک میلیارد وات نیست و يک ترموگراف برای اين کار کافيست. با توجه به تاثیرات هارپ بر روی آیونوسفیر و نهایتا تاثیرات آن بر روی زمین و وضعیت آب و هوا، می باید در مورد این تکنولوژی کمی جدی تر فکر کنیم.

نوروز مبارک

نوروز بهارانه ای  است كه روايت های تاريخ درباره پيدايش آن بسيار گوناگون است  نوروز جشن شروع  فروردين يا  � فرودگان �  است كه ياد آور  اجداد و نياكان ما بود و چنان مي پنداشتند كه در پنج شب  ، ارواح پاك مردگان ، برای ديدار وضع  زندگي و  احوال  بازماندگان  به  زمين فرود  مي آيند و در خانه و آشيانه خويش  سرگرم تماشا وسركشي  مي شوند.

باشگاه نجوم رشت

باشگاه نجوم رشت کار خود را در اسفند سال 1385 خورشیدی به شکل آزمایشی  در موسسه ی ستاره شناسی روجا و در جهت بررسی امکانات علمی و اجرایی برگزاری باشگاه آغاز نمود.

سالنمای 1388 خورشیدی PDF

نظر سنجی سازمان ملل در مورد نوروز

نظر سنجی سازمان ملل در مورد درج نوروز در تقویم بین المللی به عنوان یک روز جهانی 

مسابقه سراسري نجوم

چهارمين دوره مسابقه سراسري نجوم توسطمرکز مطالعات و پژوهش هاي فلکي ـ نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني (مدظله) با همکاري انجمن نجوم ايران ،شبكه4سيما، ،شبكه سراسري راديو معارف ، موسسه مالي و اعتباري مهر ، سازمان فضايي ايران ، صنايع اپتيك اصفهان و ايران اپتيك برگزار مي گردد.

مصاحبه با دبير اتحاديه بين المللي نجوم

همزمان با آغاز سال 2009، سال جهانی نجوم، انجمن نجوم شفق تصمیم گرفت تا با انجام مصاحبه ای با دکتر کاترین سزارسکی، دبیر اتحادیه بین المللی نجوم (IAU)، به سراغ اهداف و چشم اندازهای این سال برود. در کنار این مصاحبه نیز، دکتر کزارسکی پیامی را برای انجمن شفق و تمامی ایرانیان علاقه مند به علم نجوم ابلاغ کردند که متن اصلی و ترجمه شده آن در اختیار شما قرار می گیرد...

انفجار اشعه گاما

انفجار اشعه گاما به مثابه قويترين انفجار انرژي، در سراسر كائنات برق مي زند. اين انفجار براي يك مدت كوتاه درخشانترين اجرام در آسمان شمرده مي شود. اخترشناسان تخمين مي زنند كه حدود 1.400 انفجار اشعه گاما در هر سال اتفاق مي افتد، اما به علت اينكه هيچكس نمي داند كي و در كجا اتفاق مي افتد، بنظر ميرسد كه تنها يك بخشي از اين انفجار هاي اتفاق افتاده، كشف شده اند. 

جرم و جاذبه منفي

همانطور كه مي‌دانيم ميدان‌هاي الكتريكي و مغناطيسي دو قطبي هستند ( مثبت و منفي ، N و S ) . قطب‌هاي همنام همديگر را دفع ولي قطب‌هاي غير همنام يكديگر را جذب مي‌كنند . اگر ما گرانش را يك ميدان فرض كنيم ، آن تك قطبي است و جالب است كه قطب‌هاي همنام همديگر را جذب مي‌كند.

سنتز نانوذرات اكسيد سرب در حضور امواج اولتراسونيك

اكسيدهاي سرب به دليل كاربرد متنوع مورد توجه فراوان قرار دارد( بخصوص PbO و PbO2) كه در اين ميان دي اكسيد سرب به روش هاي متفاوتي توليد شده است اما توليد نانو ذرات اكسيد سرب PbO) ) به صورت محدود مورد بررسي قرار گرفته است كه از آن جمله ميتوان به توليد نانو ساختاربه روش اسپري كه هدف آن افزايش سطح تماس آن در باتريهاي همراه با يون ليتيم ]1[ ميباشد را نام برد.

تبادل انرژي كوانتومي

 موج الكترومغناطيس توليد شده توسط يك لايه يا يك زير لايه از يك اتم ( تراز انرژي ) ، فقط قابل جذب توسط همان لايه يا زير لايه از اتم ديگر است . به بيان ديگر موج الكترومغناطيس توليد شده توسط يك لايه يا يك زير لايه از يك اتم ، فقط در همان لايه يا زير لايه از اتم ديگر القا يا شارژ ميشود.

كاربرد هاي نانوتكنولوژي

يكي از پيشوندهاي مقياس اندازه گيري در سيستم SI نانو به معني يك ميلياردم واحد آن مقياس است.براي مثال يك نانومتر معادل يك ميلياردم متر است. با توجه به اينكه يك سلول بدن بيش از صدها نانومتر است مي توان به كوچكي اين مقياس پي برد. از آنجايي كه علوم نانو بخش وسيعي برگرفته از مباحث شيمي، فيزيك، بيولوژي، پزشكي، مهندسي و الكترونيك را در بر مي گيرد،‌گروه بندي آن بسيار پيچيده است.

اثر پروانه‌اي

اثر پروانه‌اي نام پديده‌اي است كه به دليل حساسيت سيستم‌هاي آشوب‌ناك به شرايط اوليه ايجاد مي‌شود. اين پديده به اين اشاره مي‌كند كه تغييري كوچك در يك سيستم آشوب‌ناك چون جو سياره‌ زمين (مثلاً بال‌زدن پروانه) مي‌تواند باعث تغييرات شديد (وقوع توفان در كشوري ديگر) در آينده شود.

چرا آسمان در شب تاريك است؟

ساده ترين رويدا دها،غالباً غني ترين آگاهيها را با خود دارند.كافي است به آنها نظر كنيم.سقوط يك سيب ،راز جاذبه عمومي را بر نيوتن آشكار ساخت. شب سياه در دل خود آغازهاي كائناترا دارد.

بارور سازی ابرها در ایران

اجراي فرآيند بارورسازي ابرها از چندين سال پيش در كشور شروع شده و با همكاري روس ها، فناوري آن به ايران انتقال يافته است. اين پروژه، يك پروژه ملي است و براي بعضي از مناطق كشور جنبه حياتي دارد. PDF

ویروس خطرناک

مخصوص مشتریان محترم Yahoo و GMAIL (تا کنون خبری مبنی بر ویروسی بودن سایر سرورهای ای میل اعلام نشده است).

روي تيره طبيعت آدمي

تا به حال از خودتان پرسيده‌ايد که علت رخ دادن اين همه فجايع، نسل‌کشي‌ها و جنگ‌ها چيست؟ مگر ممکن است که اين فجايع بدون همکاري ميليون‌ها نفر از مردم يک جامعه به وقوع بيپوندند؟ مگر مي‌شود جنايات نازي‌ها را در جنگ جهاني دوم تنها به هيتلر و سران نازي نسبت داد؟

انقلابی نوین در تشخیص عامل مولكولی بیماری‌ها

 سه دانشمند ایرانی با ابداع شیوه‌ای جدید در عرصه دانش نوین بیولوژی سیستمی افقی جدید در تشخیص و درمان بیماری‌های پیچیده و صعب‌العلاج نظیر انواع سرطان‌ها، اسكیزوفرنیا، افسردگی حاد اعتیاد و سایر بیماری‌ها و اختلالات روانی گشودند.

اولين كسي كه زمين را کروي مي‌دانست

ابوريحان مردي است كه به اكثر علوم زمان خود احاطه داشته است. او از اولين كساني است كه به پيداكردن وزن مخصوص بسياري از اجسام مبادرت ورزيد و آن‌چنان وزن مخصوص اين اجسام را دقيق محاسبه كرده كه اختلاف آنها با وزن مخصوص‌هايي كه دانشمندان قرون اخير با وسايل جديد خود محاسبه كرده‌اند بسيار ناچيز است.

آزمایش ماشین زمان

"فضانوردان امکان این را خواهند داشت که 16 بار شاهد فرا رسیدن سال نو باشند. به همین تعداد دفعات آنها از مرز زمانی بین 2008 و 2009 عبور می کنند".

گام‌هاي ايران به سوي گداخت هسته‌يي

گداخت تامين‌ كننده انرژي ستارگان است و از نظر اصولي مي‌تواند منبع تقريبا نامحدود و از نظر محيطي بي‌خطرترين نوع انرژي بر روي زمين باشد. مشخص شده است كه مهار انرژي گداخت چالش علمي و فني دشواري است كه در ابتدا انتظار آن نمي‌رفت، اما به نظرمي‌رسد زمان اين‌كه انرژي گرماهسته‌يي‌ (گداخت) در اختيار بشر قرار گيرد، فرا رسيده است.

اكتشافات فضايي در قيد و بند هاي زميني

در بهار سال 2006از "رابرت بيگو"،ريس مركز هوا فضاي نودا دعوت شد تا ضمن سفر به روسيه ،از فرايند فرود آمدن يك ماهواره روسي بازديد كند.پس از فرود آمدن ماهواره مذكور ،آقاي بيلگو با چيزي روبه رو شد كه بيشتر شبيه به يك ميز غذا خوري آلومينيومي بود كه از يك قسمت دايره اي شكل به همراه چند پايه تشكيل شده بود.

مصاحبه با انوشه انصاری

 من فکر می کنم  باید مسئله ی نجوم را یک مقدار از مسئله ی علمی بودن آن جدا کنیم و بتوانیم مباحث مهم نجوم را به صورت فیلم یا داستان طوری بیان کنیم که همه بتوانند به آن علاقه مند شوند و حالتی تفریحی هم داشته باشد .باید به صورت داستانی باشد که به آن کنجکاو شوند و بخواهند درباره ی آن بیش تر بدانند واین کار را می شود خیلی راحت انجام داد.

واقعیت جالب در مورد سیاره زمین

زمین یگانه سیاره دارای صفحه هموار در منظومه شمسی است. پوسته یا قشر بیرونی زمین به مناطق مختلف بنام صفحه های هموار زمین ساختی تقسیم شده اند. این مناطق بر فراز ماگما یا خمیر مواد معدنی داخلی زمین شناور بوده و می توانند برخلاف هم حرکت کنند.

شتاب دهنده Cern چیست؟

Cern يك لابراتورار اروپايي براي ذرات فيزيك است. در اين لا براتوار بزرگترين وعميق ترين آزمايشات و تحقيقات از سال 1954 برروي ذرات فيزيكي انجام مي گرفته است. اين لابراتوار در بيست كشور دنيا عضو داشته و لابراتوار اصلي آن در مرز سوئيس و غرب ژنو قرار دارد

قوانين �فيزيك و محدوديت ها ي‌‌ آنها

همه چيزها يي كه در اين جا وجود دارند  از خود نظم، هماهنگي،ثبات و جاودانگي بروز مي دهند.  ظاهرا جايي براي عوامل تاريخي  يا تصادفي وجود ندارد. با اين همه ... به موجب قوانين نيوتن مدار زمين بايد يك بيضي باشد نه چيزي بيش از اين.   اين قوانين در باره جهت چرخيدن زمين  چيزي نمي گويند.  آنها نمي خواهند كه سطح چرخش در سطح معيني باشد.   چه چيز جهت حركت زمين به دور خورشيد را تعيين مي كند؟

 آخرين مرز � به قلم استفن هاوكينگ

مسابقه فضايي بين آمريكا و شوروي در سال هاي دهه 1960 موجب شكل گرفتن يك روند پركشش و جذاب اكتشافات فضايي شد كه پيشرفت هاي علمي و فني قابل توجهي را نيز نصيب بشر كرد.حال سوال اينجاست كه چرا ما بايد به فضا برويم و چرا بايستي براي بدست آوردن چند گرم از خاك ماه يا مريخ ، پول و زمان زيادي صرف كنيم؟؟؟ و آيا بهتر نيست اين ول و زمان را براي زندگي بر روي كره خاكي خودمان هزينه كنيم ؟

سال 2009 سال جهانی نجوم

نجوم یکی از قدیمی‌ترین علوم پایه است. این علم به‌جدّ مبین هوش بشری بوده و اثر عمیقی را بر روی فرهنگ ما داشته است. در چند دهه‌ی اخیر پیشرفت عظیمی در این علم رخ داده است. صد سال پیش ما اندکی درباره‌ی ماهیت کهکشان راه‌شیری خودمان می‌دانستیم.

اندازه ميدان مغناطيسي ستاره اي نوتروني

با استفاده از رصدخانه پرتو X آزانس فضايي اروپا موسوم به XMM-Newton ، اخترشناسان اروپايي موفق شدند براي اولين بار و بدون واسطه ميدان مغناطيسي يک ستاره نوتروني را مورد سنجش قرار دهند و ديد دقيق تري نسبت به اين موجودات راز آلود کيهان به دست آورند.

پروفسور بهرام مبشر

پروفسور بهرام مبشر، استاد نجوم رصدی دانشگاه کالیفرنیا است. با پروفسور مبشر درباره نوع فعالیتهای ایشان در پژوهشکده های برتر دنیا، وضعیت و آینده نجوم در ایران و آینده تلسکوپهای فضایی گفتگو کردیم.

انرژی تاریک،قدرت ناشناخته کیهان

وقتی که توپی را به سمت بالا پرتاب می کنید، نیروی گرانش رفته رفته سبب کاهش سرعت حرکت توپ نسبت به لحظه پرتاب آن می شود. برای دهه های متوالی کیهان شناسان تصورمی کردند که جهان پس ازانفجار بزرگ نیزهمین روند را طی می کند واگرچه کهکشانها هرکدام به سویی درحرکتند اما سرعت حرکت جمعی آنها با گذشت زمان روبه کاهش است.

سرامیک،تکنولوژی قرن آینده

چینی به اشیایی گفته می شود كه در درجه حرارت بالا تهیه می شوند و دارای شفافیت خاصی هستند و سفال به اجسامی گفته می شود كه در درجه حرارت های پایین تر ساخته می شوند و شفاف نیستند.

جست وجوى نقض اصول فيزيكى اينشتين

نسبيت در قلب مهم ترين نظريات بنيادين فيزيك قرار گرفته است. نسبيت آنگونه كه اينشتين آن را در ۱۹0۵ فرمول بندى كرد بر اين ايده كليدى بنا شده كه قوانين فيزيك از نگاه تمام مشاهده گرهاى لخت (اينرسى) (مشاهده گرهايى كه از ديد يك مشاهده گر داراى جهت دلخواه و سرعت ثابت هستند) يكسان است.

سرعت نور از ديدگاه الكتروديناميك

جهت مشاهده بهتر فايلهاي  PDF  روي عنوان زير Right Click  نموده، سپس با انتخاب گزينه Save Target As فايل را روي كامپيوتر ذخيره كرده و مشاهده نماييد.

ابزار‌شناسي، ابزارسازي و مترولوژي نانو PDF

ابزار‌شناسي، ابزارسازي و مترولوژي، اساساً نياز به يك سري روش‌ها و فناوري‌هاي كارآمد دارد. در نتيجه، تاثير آن خيلي بيشتر از آن چيزي است كه اين محصولات را توليد مي‌كنند و به عنوان توسعه بخش‌هاي اقتصادي به چشم مي‌خورد. بهره‌برداري موفقيت‌آميز از فناوري نانو وابسته به اين ابزار است.

شاتل فضایی

شاتل در لغت به اتوبوسهایی اطلاق می شود که در یک مسیر مشخص رفت و آمد می نمایند. آن ها اتوبوسهایی هستند که برای حمل انسان،محموله های فضایی و بردن ماهواره به فضا،توسط اداره هوانوردی و فضایی ملی ایالات متحده آمریکا(NASA ) در دهه هفتاد میلادی طراحی شده است.

سنتز نانوذراتي جديد براي مصارف پزشکي

مهمترين عيب فورستريت در دسترس قبلي را �عدم قابليت پيوند با استخوان� دانست و �ساخت نانوپودر خالص فورستريت به عنوان يک ماده زيستي-پزشکي و يک بيوماده نوين با کاربردهاي پزشکي� را، يکي ديگر از اهداف اين پژوهش برشمرد.

سنتز نانوميله‌هاي يک‌بعدي

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت طي پژوهشي، با همکاري پژوهشکده اُپتيک و ليزر واساتيد دانشگاه ناگوياي ژاپن، موفق به سنتز و رشد نانوميله‌هاي دي‌اکسيد تيتانيوم به روش اصلاح شده سُل- ژل با استفاده از قالب‌‌هاي متخلخل آلومينايي، شدند.

ستارگان نوتروني و سیاه چاله ها

علت اختيار شكل تورس براي بعضي از اجرام نوتروني اين است كه سرعت دوران بعضي ازآنها آنقدر زياد است كه نيروي گريز از مركز باعث پخ و تو خالي شدن آنها ميشود ، سرعت دوران بعضي از آنها چند هزار دور در ثانيه تخمين زده ميشود و سرعت حركت بعضي از ستارگان نوتروني 4000 كيلومتر در ثانيه اندازه گيري شده است . اجرام نوتروني ميتوانند در مشخصات فيزيكي بسيار متنوع و گوناگون باشند.

پر طاووس و بلورهاي فوتونيکي

پر طاووس با داشتن حفره‌هاي بسيار ريز نوري(که نور را به مجموعه‌اي از رنگ‌هاي آبي ، سبز ، قرمز و زرد تبديل مي‌کنند)، نمونة بارزي از يک بلور فوتونيکي طبيعي محسوبمي‌شود؛ اما با توجه به گران با توجه به الگوي محدود ساختارهاي فوتونيكي و گران بودن آنها، آيا مي‌توان از آن به‌عنوان بلوک‌هاي سازندة دستگاه‌هاي اپتوالکترونيکي آينده استفاده نمود؟

مجموعه نرم افرار آموزشی گنجینه

با استفاده از برترين نرم افزارهاي آموزش تعاملي و آزمايشگاه مجازي جهان، رايانه‌ي خود را به يك آزمايشگاه اول راهنمایی تا پیش دانشگاهی تبدیل کنید و بجاي حفظ كردن بصورت مفهومي فرا بگيريد.

آمار زنان تحصیلکرده از مردان پیشی گرفت

توزیع نسبی پذیرفته شدگان زن در دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به کل پذیرفته شدگان این دانشگاه در سال تحصیلی 85-1384، 95/54 درصد بوده است که این رقم نسبت به سال 1376-1375 04/24 درصد و نسبت به دو دهه گذشته 9/26 درصد افزایش داشته است.

تجارت اندیشه و ساختارسازی اقتصادی

شاید یکی از اصلی ترین مؤلفه های این سازماندهی در این نکته نهفته باشد که دانشگاه های آمریکائی کمتراز دانشگاه های سایر مناطق دنیا به دولت وابسته اند. آنها خود را به مثابه شرکتی در نظر می گیرند که باید در پی بیشینه سازی مالی، کسب مشتری بیشتر و ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود باشند.

همه چیز در مورد هاوکینگ

استفن هاوكينگ يكى از بزرگ ترين دانشمندان معاصر است كه هم اكنون در دپارتمان رياضيات كاربردى و فيزيك نظرى است و استاد كرسى لوكازين رياضيات در دانشگاه كمبريج است، سمتى كه پيش از اين سر آيزاك نيوتن و بعدها پل ديراك عهده دار آن بودند، با اين همه هاوكينگ برخلاف ساير همكاران دانشگاهى خود در بين عامه مردم نيز از شهرت و محبوبيت بسيارى برخوردار است . زمینه‌ی پژوهشی اصلی وی کیهان‌شناسی و گرانش کوانتومی است. از مهم‌ترین دستاوردهای وی مقاله‌ای است که به رابطه‌ی سیاه‌چاله‌ها و قانون‌های ترمودینامیک می‌پردازد.

باز هم در باره ی سیاه چاله ها

اصطلاح ( سیاهچال ) در همین اواخر قدم به صحنه علم گذاشته است و آنرا در سال 1969 دانشمندی آمریکایی بنام جان ویلر بعنوان نموداری از نظریه ای برگزید که دستکم به دیست سال پیش بر می گشت ، یعنی زمانی که برای نور دو نظریه وجود داشت یکی نیوتونی که آن را مرکب از ذرات می دانست و دیگری نظریه ای که نور را ساخته و پرداخته امواج می شناخت و ما اکنون به صحت هر دو نظریه وقوفی واقعی داریم. 

تصاویر جالب توسط اشعه ایکس

راز گردش آب چهل ستون

کشف راز گردش آب در عمارت چهل ستون اصفهان باعث شد تا حفاري هاي تپه پيش از تاريخي رودخانه زاينده رود به سال آينده موکول شود. هم اکنون باستان شناسان در تلاشند سيستم آبرساني در اين کاخ صفوي را شناسايي کنند.

سرعتي بالاتر از سرعت نور

سياهچاله‌ها كه نشان‌دهنده چگالي فوق‌العاده زياد ماده هستند، ناحيه ديگري مي‌باشند كه در آن وقايع جهاني و ميكروسكوپيك باهم يكي مي‌شوند. در اينجا پديده گرانشي در هر دو حالت عظيم است كه در حالت اول بصورت هندسه تغيير يافته فضا و در حالت دوم به صورت اثرات مكانيك كوانتومي بيان مي‌شود.

نظريه هاى گوناگون درباره پيدايش اوليه انسان

به راستى همگان درصددند تا قدمت همه عرصه هاى پزشكى، كشاورزى، صنعتى و... را بررسى كنند اما وقتى صحبت از انسان و پيدايش او در كره زمين مى شود بى شك مى گوييم كه انسان موجودى است بافرهنگ اما آيا شاخص هاى فرهنگى كه تاكيد بر فرهنگى بودن جامعه انسانى دارد بر انسان هاى اوليه حاكم بوده است؟

پزشكى هسته اى

پزشكى هسته اى شاخه اى از علم پزشكى است كه در آن از مواد راديواكتيو براى تشخيص و درمان بيمارى استفاده مى شود. مواد راديواكتيو مورد استفاده يا راديو ايزوتوپ هستند و يا داروهايى كه با مواد راديو ايزوتوپ نشاندار شده اند. داروى راديواكتيو، در روش هاى تشخيصى مواد راديواكتيو به بيمار تزريق مى شود و ميزان اشعه تاييد شده، از بيمار اندازه گيرى مى شود.

دنیای استیون هاوکینگ

جهت مشاهده بهتر فايلهاي  PDF  روي عنوان زير Right Click  نموده، سپس با انتخاب گزينه Save Target As فايل را روي كامپيوتر ذخيره كرده و مشاهده نماييد.

ترفندهای ویندوز و رجستریPDF 

نانو و فوتوالكترون اشعه ايكس

اسپكتروسكوپي الكترون اوژه (AES) و فوتوالكترون اشعه ايكس(XPS) دو روش عمومي براي تعيين عناصر و حالتهاي شيميايي موجود در nm 5 سطح نمونه‌هاي جامد هستند، يعني ده تا بیست لايه اتمي. از تركيب اين دو روش با اسپاترينگ باريكه يوني تحليل عمقي تا حدود یک ميكرون قابل انجام است.

شاخه هاي فناوري نانو

هنگامي كه درباره نانوفناوري شروع به جستجو و مطالعه كنيد، به موضوعات و مواد مختلفي بر مي خوريد مانند:"نانولوله ها، شبيه سازي مولكولي، نانوداروها، سلول هاي سوختي، كاتاليزورها، نانوذرات و..." بنابراين ممكن است نانوفناوري رشته اي كاملا گسترده به نظر آيد كه موضوعات آن ربط چنداني به هم ندارند.

آیا انسان بر مرگ غلبه خواهد کرد؟PDF

شروع به کار مجدد LHC  انتهاي ماه ژوئن 2009

در روز 19 سپتامبر امسال، 9 روز پس از موفقيت بزرگ راه اندازي LHC، و حرکت اولين باريکه هاي پروتون در تونل هاي آن، ماموريت اين شتابدهنده به علت مشکلات الکتريکي که در ماشين بوجود آمد متوقف شد. اين اشكال يك قوس الكتريكي بوجود آورد كه ديواره سيستم خنك كننده را سوراخ کرد، و باعث شد 6 تن هليوم مايع به داخل تونل نفوذ کند و منجر به خرد شدن گيره هاي کف و اتصالات اهنربا ها شد.

اشتباه بزرگ انيشتين؟

ممكن است پژوهش جديد نبوغ انيشتين كه يك"ثابت كيهاني" را به معادله انبساط كيهان اضافه كرد ولي بعدها آن را پس گرفت ثابت كند.

سفر در زمان

از زمانی که انسان پای به عرصه ی وجود گذاشته است همواره نگاهی به آسمان انداخته است و سؤالات بیشماری در ذهنش تداعی شده است . اما با این وضع نمی توانست پاسخی قانع کننده برای آنها بیابد ، زیرا علمش بسیار محدود بود.

حقايقي شگفت انگیز از زندگی آلبرت انيشتين

همه ی ما می دانیم که انيشتين این فرمول (e=mc2) را کشف کرد. اما واقعیت آن است که چیزهای کمی در مورد زندگی خصوصی اش می دانیم. خودتان را با مرور این هشت مورد شگفت زده کنید!

پارک های علمی و فناوری

به مجموعه ای اطلاق می شود که از طریق فراهم آوردن و ارائه زمین، تأسیسات زیر بنایی، آزمایشگاهها و کارگاههای تحقیقاتی متمرکز و تسهیلات قانونی موجبات اجتماع واحدها، شرکتها و مؤسسات تحقیقاتی را در یک فضای متمرکز فراهم می نماید. این مجموعه ها که معمولا در مجاورت قطبهای دانشگاهی و یا قطبهای صنعتی و اقتصادی شکل می گیرد.

جديدترين طرح توليد انرژی در قرن بيست و يکم

 نفت، گاز و زغال سنگ كه با اكسيژن هوا تركيب مي شوند و ايجاد انرژي به شكل حرارت مي كنند. اين سوخت ها در مقايسه با سوخت هاي ديگر انرژي كمتر توليد مي كنند. مثلاً يك كيلوگرم زغال سنگ حدود ۸ كيلووات ساعت انرژي توليد مي كند و يك كيلوگرم نفت حدود ۱۲ كيلووات ساعت انرژي توليد مي كنند. اين سوخت ها آلوده كننده محيط زيست نيز هستند.

ايران موجود زنده به فضا مي فرستد

پژوهشگاه هوافضا آمادگي پيگيري اين اهداف را داشته و در حال مذاکره در اين زمينه ها هم هستيم. معاون پژوهشي پژوهشگاه هوافضا با بيان اين که پرتاب بعدي کاوش بستگي به عوامل زيادي از جمله ماموريت و کاربرد آن دارد، تصريح کرد: چنانچه حامي خوب براي پروژه وجود داشته و هوا هم تا پايان سال مناسب باشد، احتمالا يک پرتاب ديگر خواهيم داشت.

دور انديشي نانو تکنولوژی

در زبان فارسي دورانديشي دو مفهوم تشخيص و تصميم را در برداشته و معادل مناسبي براي كلمه انگليسي Technology  Foresight مي باشد. تعريف جامعي كه در اين زمينه ارائه شده است عبارتست از� تلاشي منظم براي دانش، فناوري و اقتصاد آينده جامعه؛ با هدف شناسايي" فناوري هاي عام نوظهور" و تقويت حوزه هاي تحقيقات راهبردي براي كسب بيشترين منافع اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي.

سراب دریایی و کیهانی

اغلب در جاده های آسفالته مستقیم یا در بیابان ها ، منظره آب یا برکه ای دیده می شود. که وقتی به سوی آن حرکت می کنیم، آن هم با همان سرعت و در همان جهت پیش می رود، یا وقتی نزدیکش می شویم، از نظر محو می گردد. این منظره سراب است. سراب یک فریب طبیعت است. که در شرایط معین جوی چشم ما را دچار خطای دید می کند.

مبناي علمي تقويم شمسي

خورشيد بر روي يك مسير بيضي شكل كه خورشيد در يكي ازكانون هاي آن قرار دارد به دورخورشيد مي گردد كه به طبع در مدتي از اين مسير حركت، فاصله زمين تا خورشيد در حال كم شدن است و در قسمت ديگري از مسير در حال دور شدن از خورشيد است.

نانو تكنولوژي علم خواص عجيب مواد

از نانوتكنولوژي، بيوتكنولوژي و فناوري اطلاع رساني به عنوان سه قلمرو علمي نام مي برند كه انقلاب سوم صنعتي را شكل مي دهد. از همين روست كه كشورهاي در حال توسعه كه اغلب از دو انقلاب قبل جا مانده اند، مي كوشند با سرمايه گذاري در اين سه قلمرو، عقب ماندگي خود را جبران كنند. 

انسان سنتی/انسان مدرن

موضوع سنت و مدرنیته، صرفنظر از بحث و جدل های جانبی آن که در داخل صفحه نظرات آن به پا شد، موضوع گسترده و بحث بر انگیزی است که سالهای سال در محافل روشنفکری و ادبی ایران محل بحث و جدل های فراوان بوده و هنوز هم در اشکال متنوع و به بهانه های مختلف ادامه دارد و معمولا هم گروه ها چنان از موضوع اصلی دور می افتند که نهایتا آن را بدون نتیجه گیری قابل اعتنا رها میکنند.

زندگاني از منطق بزرگتر است

اگر مي خواهيم علم ثمره نيكو به بار آورد بايد دست به دامان احساس بشويم نه معرفت... ترس و دهشتهايي را كه علم ممكن است پديد آورد به من نشان داده شد و در نتيجه دانستم كه اين ترس و هراسها هر اندازه هم علمي باشند ، همچنان دهشتناك و سهمگينند. پليدي پليدي است گو كه در به وجود آوردن آن حداكثر مهارت نيز ضرور باشد.

تفاوتهاي برجسته اي ميان ماده و پادماده يافت شد

BaBar  كه در مركز شتابدهنده ي خطي استنفورد (SLAC)  در امريكا كار مي كنند، برجسته ترين تفاوت را ميان ماده و پادماده يافته است. آزمايش نشان داده است كه شمار واپاشي هاي مشاهده شده براي يك كلاس از ذرات مزون  B 13%   بيشتر از پادذره‌شان پادمزون B-   است

آسانسور فضایی

"آسانسور فضايي" يكي از گيج كننده ترين مفاهيمي علمي - فضايي است كه در يك دهه گذشته و با مطرح شدن بديع ترين ايده ها درخصوص طراحي آن به تصور شكل گيري ستوني فلزي ميان زمين و نقاط دور دست فضايي ديگر به عنوان يك افسانه علمي نگريسته نمي شود.

جهان، زندگی و فلسفه

عمر فلسفه به اندازه عمر انسان بر روی زمین است و در طول تاریخ تغییرات فراوانی کرده و هر زمان به گونه ای متفاوت با دیگر دوره ها بوده است.برای این مطلب کافی است به تعاریف مختلفی که از آن شده نگاهی بیندازید. در این باره نگاه کنید به: تعاریف مختلف درباره فلسفه با این حال می کوشیم تا جایی که بتوانیم، فلسفه را معرفی کنیم.

پايتخت بايد از تهران منتقل شود

سازمان ملل متحد ايران را زلزله خيزترين کشور جهان چه به لحاظ شدت، فراوانی يا شمار قربانيان، رده بندی می کند.

زلزله بم که اواخر دسامبر 2003 روی داد جان تقريبا 30 هزار نفر را گرفت و زلزله ديگری در فوريه 2005 در ناحيه زرند بيش از 500 کشته به جا گذاشت.

شش عدد حاکم بر جهان

شش عدد بر كل جهان حاكم است كه از زمان انفجار بزرگ شكل گرفته اند. اگر هر كدام از اين اعداد با مقدار فعلي آن كمي فرق داشت، هيچ ستاره، سياره يا انساني در جهان وجود نداشت. قوانين رياضي عامل تحكيم ساختار جهان است. اين قاعده فقط شامل اتم ها نمي شود، بلكه كهكشان ها، ستاره ها و انسان ها را نيز در برمي گيرد.

رنگ برگ درختان و اشعه ی زیر قرمز

شايد اين قضيه در ظاهر خيلي براي ما عادي شده ، چون هر سال فصل پاييز که مي شود، همه از درختان انتظار برگريزان دارند و هر بهار همه انتظار شکوفه ، اما درختان پاي هيچ برگه اي را امضا نکرده اند، که وظيفه اي اين چنيني را بدون کم و کاست انجام دهند.

آیا فیزیک به پايان خود رسيده است؟

در ابتداي قرن بيستم بسياري گمان مي كردند كه علم به پايان خود رسيده است، اما گذشت زمان نشان داده است كه دستاوردهايي كه از نتايج پژوهش دانشمندان برجسته حاصل شده است، جنبه هايي از طبيعت بر بشر آشكار شد كه اتفاقا از اهميت بسيار بيشتري برخوردار بود. هر چند فهرست اين اكتشاف ها بسيار بلندبالاست اما در اين بين پنج مورد از اهميت بسيار بيشتري برخوردار بودند، يا تأثير شگرف تري بر زندگي روزمره انسان داشته و يا بينش عميق تري از پديده هاي كيهان در اختيار ما قرار دادند.اما پنج مورد منتخب عبارت بوده از: پرواز، مسافرت فضايي، نسبيت، تئوري كوانتوم و دارو. 

شكست ِ تقارن بار الکتریکی

سالهاي 1930 بود كه ورنر هايزنبرگ ادعا كرد كه نوترون و پروتون در واقع دو جلوه از يك حقيقت به نام "نوكلئون" هستند. بعدا معلوم شد كه بسياري از واكنشهاي هسته اي طوريست كه اگر جاي پروتون و نوترون عوض شود (يا برعكس)، اتفاقي نمي افتد و آب از آب تكان نمي خورد.

ده آزمايش كه جهان را متحول كرد

هرتز وجود امواج نامريى انرژى الكترومغناطيس را نشان داد كه قادرند به سرعت نور حتى در فضاى خالى حركت كند. وجود اين امواج را فيزيكدان اسكاتلندى جيمز كلارك ماكسولى ۱۵ سال پيش از آن پيش بينى كرده بود و از آن زمان تا به امروز به صورت اساس و پايه شبكه جهانى راديو، تلويزيون و مخابرات دور درآمده است.

تله پورت:انتقال انسان بصورت نور

طرفداران سريال تلويزيوني پيشتازان فضا Star Trek علاقه فراواني به درك چگونگي تله پورت دارند. در اين سريال هنرپيشگان فيلم پس از قرار گرفتن در نقطه ‌اي از سفينه اينترپرايز كه ترانسپورتر نام دارد خود را در يك آن به اتاقي ديگر، سياره‌ اي ديگر و يا كهكشاني ديگر مي‌فرستند.

افراد خلاق چه ويژگيهايي  دارند؟

 افراد  خلاق  بيشتر  به  وسيله  علايق  دروني   خود  نسبت به  كارهاي  خلاق  برانگيخته مي  شوند تا  عوامل بيروني  نظير شهرت ،پول يا  تاييد ديگران.در  واقع ،وقتي  دلايل  بيروني  باعث  انجام  كارهايي  مي  شود  كه  ذاتا  جزو  كارهاي  فكري  خلاق  به  حساب  مي  آيد،ممكن  است  شخص  انگيزه  خود  را  براي   انجام  آن  از  دست   بدهد.

پايان جهان يا شروع دوباره؟

پيدايش جهان هستي را كه در تئوري كلاسيك جاذبه كه بر روي فضا � زمان حقيقي پايه گذاري شده است فقط به دو طريق مي توان بيان كرد. يا آن كه از بينهايت قبل وجود داشته باشند يا اينكه با بيگ بنگ در لحظه اي با خصوصيت عجيب به نام تكينگي يا نقطه ي يگانه در زمان گذشته آغاز گرديده است.

عكس كره زمين از فضاپيماي وويجر

دوباره به اين نقطه نگاه كنيد. همين جاست. خانه اينجاست. ما اينجاييم. تمام كساني كه دوستشان داريد٬ تمام كساني كه مي شناسيد٬ تمام كساني كه تابحال چيزي در موردشان شنيده ايد٬ تمام كساني كه وجود داشته اند٬ زندگي شان را در اينجا سپري كرده اند.

پل‌سازی به سبک چینی

هنگامی که ساخت این پل به اتمام برسد، بلندترین پل معلق دنیا محسوب خواهد شد. ارتفاع قسمت کف این پل تا سطح زمین، ۶۵۰ متر است، یعنی بیشتر از ارتفاع آسمان‌خراش معروف ایمپایر استیت یا برج میلاد ۴۳۵ متری.

آيا يک مولکول منفرد مي تواند مانند آينه رفتار کند؟

به گفته ماريو اگيو به PhysOrg.com :" به صورت تئوريک براي اولين بار نشان داديم که يک مولکول منفرد مي تواند مانند يک آينه کامل عمل کند. تصور کنيد آينه شما در خانه تبديل به يک مولکول بشود و شما يک لنز بسيار قوي بين خود و آينه قرار دهيد. و بتوانيد صورت خود را در آن ببينيد. اما موضوع شگفت آور اين است که اين مولکول تنها در ابعاد يک نانومتر است."

نانوفناوری و پدیده های فیزیکی

بیایید امتحان کنیم. لیوانی را پر از آب کنید و روی میز قرار دهید. حال تیله ای را به آرامی درون آب بیندازید. ملاحظه می کنید که تیله در هنگام برخورد با سطح آب سبب پاشیده شدن آب به اطراف می شود. به عبارتی، تیله با ایجاد صدای �پولوپ� آب را می شکافد و وارد آن می شود. 

مجموعه فیزیک کلاسیک،دانشگاه  MIT  در نمایشگاه دانشگاه شهید بهشتی

در نمایشگاه کتاب دانشگاه شهید بهشتی، مجمعوعه ای از سی دی های دانشگاه ام آی تی در مورد فیزیک کلاسیک به تخفیف ویژه عرضه می شود.

تلسكوپ فضايي هابل چيست؟

تلسكوپ فضايي هابل دقيقا چيست؟ چرا به اين اندازه استثنايي است؟ چگونه اين چنين عكس هاي شگفت انگيزي مي گيرد وما كجا مي توانيم آنها را ببينيم؟ما به طور دقيق به بررسي اين وسيله اي كه انقلابي را در ستاره شناسي و نجوم پيش آورد مي پردازيم.

امنیت اطلاعات در ایران و جهان

مقالات بسیار جالب زیر که امروزه برای بیشتر کاربران و مدیران سایت ها مفید است، توسط آقای علی کسزایی ارسال شده است. چون این مقالات را پر محتوا یافتم، دریغم آمد سایر دوستان و علاقه مندان را از آنها بی نصیب بگذارم.

ميكروسكوپ TEM چيست؟

اساس عملكرد ميكروسكوپ انتقال الكتروني (Transmission Electron Microscope) كه به اختصار به آن TEM گويند مشابه ميكروسكوپ هاي نوري است با اين تفاوت كه به جاي پرتوي نور در آن از پرتوي الكترون استفاده مي شود. آنچه كه مي توان با كمك ميكروسكوپ نوري مشاهده كرده بسيار محدود است در حالي كه با استفاده از الكترونها به جاي نور، اين محدوديت از بين مي‌رود. وضوح تصوير در TEM هزار برابر بيشتر از يك ميكروسكوپ نوري است. 

تعمير 21 ميليون دلاري برخورد دهنده ذرات

به گفته مسئولين CERN روز دوشنبه، تعمير بزرگترين برخورد دهنده اتم 21 ميليون دلار هزينه در بر خواهد داشت و احتمالا تعميرات آن تا ابتداي تابستان آينده به طول خواهد انجاميد.

نابود سازي ويروس‌ها و باكتري‌ها با لیزر

فيزيكدانان دانشگاه ايالتي آريزونا با ايجاد تحولي شگرف در تكنيك‌هاي ليزري موفق به ابداع نوعي تكنيك ليزري جديد شده‌اند كه مي‌تواند باكتري‌ها و ويروس‌هاي خطرناك از قبيل ويروس عامل HIV را بدون هيچ گونه آسيبي به سلول‌هاي سالم بدن نابود كند.

ركورد شكنی فضاپيمای اوليس در مواجهه با دنباله دارها

ادوارد اسميت ازكارشناسان مي گويد با توجه به اينكه مابه رصد خورشيد مي پرداختيم اين حالت مارا تعجب زده كرد.به نظر مي رسيد كه ذرات خورشيدي تقريبا"  ناپديد شده وگازهايي كه در حالت عادي وجود ندارند پيداشده بودند.علاوه بر اين شكل  ميدان مغناطيسي نيز در منطقه تغيير كرده بود.

شهر ستارگان

کارشناسان یک شرکت سرشماری ارگانیسمهای دریایی با همکاری موسسه ملی تحقیقات آب و اتمسفر نیوزلند در فاصله هزار و 400 کیلومتری جنوب نیوزلند یک شهر زیردریایی را کشف کردند که محل زندگی میلیونها ستاره دریایی است. در حقیقت این محققان روی یک کوهستان زیردریایی به مساحت حدود 100 کیلومتر مربع و در میان مرجانها یک کلونی از خارپوستان دریایی بی مهره را کشف کردند که به ستاره های دریایی معروف هستند.

محدوديت هاي زبان و منطق

بسياري از صاحب نظران در قبول نظريه ي انبساط اصلي به علت اشكالاتي كه اين نظريه از لحاظ فلسفي و منطقي مطرح مي كند ترديد ميكنند.لوركاي فيزيكدان مي نويسد:" گفتن اينكه عالم آغازي داشته_اگر كلمات اغاز و عالم معنايي داشته باشند_يعني پاسخ دادن به اين پرسش:قبلآ چه بوده است؟

بمب اتمی آمریکا در دانمارک گم شده بود

پنتاگون گزارش داده بود که تمامی 4 بمب این جنگنده از بین رفته‌اند. اما گزارش‌هایی که به تازگی تحت قانون آزادی اطلاعات آمریکا از طبقه بندی خارج شده‌اند فاش می‌کنند که بقایای بمب چهارم هرگز پیدا نشده‌اند.

انفجار های ابر نو اختری

انفجار این نوع ستاره ها زمانی رخ میدهد که انرژی ستاره  به مصرف برسد که نتیجه آن متلاشی شدن هسته ستاره هست.در ادامه به علت بالا بودن نیروی گرانشی هسته، ستاره دچار انبساط شدید شده و در نهایت از لایه های بیرونی انفجار و متلاشی شدن شروع می شود. در پایان این انفجار هولناک ستاره های نوترونی یا یک سیاهچاله غول پیکر بوجود می آید.

تنظيم دقيق رفتار نقاط کوانتومي با استفاده از ليزرها

اخيراً محققاني از مؤسسة ملي استانداردها و فناوري (NIST) و مؤسسة کوانتومي جوينت(Joint Quantum Institute or JQI)، راهي جديد براي تنظيم دقيق نورِ منتشرشده از نقاط کوانتومي يافته‌اند. اين کشف که در آن از يک جفت ليزر استفاده مي‌شود، مي‌تواند از نقاط کوانتومي، چشمه‌‌هايي بسازد که جفت‌هايي از فوتونِ �هم‌بسته� توليد مي‌کنند. چنين چشمه‌هايي در فناوري‌هاي اطلاعات کوانتومي کاربردهاي مهمي دارند و در صورت کامل‌ شدنِ مراحل ساخت، مي‌توان با استفاده از آن توسعة کاربردهاي رمزنويسي پيشرفتة قدرتمند را تسريع کرد.

روندهاي فناوري‌نانو تا سال 2020

موسسه رَند (RAND) در گزارشي، روندهاي فناوري‌هاي زيستس، نانو، مواد و اطلاعات را تا سال 2020 بررسي کرده است. در اين گزارش 316 صفحه‌اي، روندها، پيش‌ران‌ها، موانع و اثرات اجتماعي هريک از اين زيرمجموعه‌هاي اين فناوري‌ها مورد تحليل قرار گرفته است.

توسعه پايدار با استفاده راهکارهاي فناوري‌نانو

از آنجا كه فناوري‌نانو تقريباً در تمام بخش‌ها كاربرد فراگيري دارد، اين فناوري تأثير عميقي بر اقتصاد جهاني خواهد داشت. دانشمندان، محققان، مديران، سرمايه‌گذاران و سياست‌مداران جهان به اين پتانسيل عظيم پي برده، خود را براي مسابقة نانو آماده كرده‌اند.

تجاری‌سازی فناوری نانو: چالش‌های اساسی

تجاری‌سازی و ایجاد كسب و كار از طریق فناوری نانو به عنوان یك هدف و آرمان مورد توجه كشورها و شركت های مختلف دنیا قرار گرفته است. در حال حاضر رفع چالش‌های تجاری سازی فناوری نانو به یکی از اهداف اصلی سیاست ها و برنامه‌های کلان کشورهای مختلف تبدیل شده است.

نانو ربات های سه بعدی در لباس سربازان ضد سرطان

کاربردهای پزشکی بالقوه نانو ربات ها از برطرف کردن عوارض جانبی شیمی درمانی گرفته تا درمان بیماری آلزایمر، همواره وسیع و بلند پروازانه بوده و طی 10 سال گذشته، پژوهشگران مختلف در زمینه ایجاد سیستم های مورد نیاز جهت توسعه کار نانو ربات های فعال و مفید به عنواان سنسور، سیستم های انتقال اطلاعات و تامین سوخت به پیشرفت های زیادی دست یافتند

فناوری نانو سدی در مقابل بیماری ها

به جز پیشرفت‌هایی كه در علم پزشكی مدرن، در قرن اخیر صورت گرفت، پزشكی جدیدتری ظهور کرده است که بیش از اینكه یک علم باشد، یك هنر وابسته به ابزار است. در پنجاه سال اخیر، دانش پزشكی بررسی بیماری‌ها را در ابعاد مولكولی به پیش برده است.

 

 

 

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آخرین مقالات

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

 

 

 

 

 

سی پی اچ در ژورنالها


LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی


آرشیو

آخرین مقالات

اخبار

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟

 

 

  

 

HOME    ENGLISH   FEED BACK   CONTACT US   PERSIAN 

free hit counters

Copyright 2004 CPH Theory . All rights reserved.