Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

CPH Theory is based on generalized the light velocity from energy into mass.

 
 

آرشیو مقالات - سی و دو

قبلی - بعدی

 

 

 


اسرار جهان‌های موازی- بخش 1

اسرار جهان‌های موازی- بخش 2

اسرار جهان‌های موازی- بخش 3

اسرار جهان‌های موازی- بخش 4

اسرار جهان‌های موازی- بخش 5

اسرار جهان‌های موازی- بخش 6

آیا جهان های موازی الزاماً از ما بسیار دور هستند؟

حد پلانک - سیاهچاله های کوانتومی

این اجرام فرضی نمی توانند ستاره باشند، بلکه نورهایی هستند که پس از مرگ یک سیاه چاله به وسیله ی تابشِ هاوکینگ ساتع می شوند. این مقاله مورد بازبینی قرار نگرفته است اما ایده ی جالبی را همراه با یک تستِ شهودی ارائه می دهد.

حد پلانک - سیاهچاله های کوانتومی

از حدود ۸۰ سال پیش که فیزیک دانان موفق به ساخت شتاب دهنده های ذرات شدند، این شتاب دهنده ها نه تنها هیچ وقت آنها را ناامید نکرده اند بلکه از حقایق بسیاری در دنیای زیراتمی، مانند شکافت اتم ها، تغییر شکل عناصر، ایجاد پادماده و تولید ذراتی که تا به حال در طبیعت دیده نشده بودند، پرده برداشته اند.

مشهورترین پارادوکس‌های کوانتومی- بخش یک

مشهورترین پارادوکس‌های کوانتومی- بخش دو

مشهورترین پارادوکس‌های کوانتومی- بخش سه

مشهورترین پارادوکس‌های کوانتومی- بخش چهار

مشهورترین پارادوکس‌های کوانتومی- بخش پنج

مشهورترین پارادوکس‌های کوانتومی -بخش شش

مشهورترین پارادوکس‌های کوانتومی - بخش هفت

سرعت نور ثابت نیست!

نظریه نسبیت خاص اینشتین سرعت نور را ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه تعیین کرده‌است، اما اکنون گروهی از دانشمندان جسور درجستجوی این احتمال هستند که شاید این محدودیت سرعت کیهانی قابل تغییر باشد.

کشف عجیب در فیزیک؛ جهان موازی ثابت شد

فیزیکدانان کوانتمی دانشگاه کالیفرنیا کشف عجیبی کرده اند که به گونه ای نشان می دهد جسمی که در مقابل یک فرد قرار گرفته و دیده می شود می تواند به صورت همزمان در جهانی موازی نیز وجود داشته باشد. 

هسته سیاه‌چاله‌ها در نظریه‌ای تازه

دو فیزیکدان نجومی به نام‌های کارلو روولی و فرانسسکا ویدوتو مدعی‌ شدند ساختاری موسوم به ستاره پلانک به جای "تکینگی" (نقطه‌ای که شعاع آن صفر و چگالی‌اش بی‌نهایت است) در مرکز سیاهچاله‌ها وجود دارد.

احتمال وجود حیات در جهان اولیه

سیاراتی که به دور ستارگان اولیه در گردش بوده‌اند، می‌توانستند قابل سکونت باشند و این، دلایل وجود چندجهانی را به چالش می‌کشد. موجودات فضایی ممکن است در مراحل ابتدایی جهان وجود داشته‌اند. مجموعه‌ای از محاسبات نشان می‌دهد که آب مایع به عنوان ‌شرط لازم حیات، می‌توانسته است روی سیارات سنگی تنها ۱۵ میلیون سال پس از بیگ بنگ تشکیل شده باشد.

به چالش کشیده شدن قوانین فیزیک، با کشف یک حالت جدید در مواد

دانش حد و مرزی نمیشناسد. ده ها سال دانشمندان ادعا میکنند که سرعتی بالاتر از سرعت نور ممکن نخواهد بود. اما ناگهان ذره ای به نام بوزون کشف میشود که از نور هم سریع تر حرکت میکند. و به این ترتیب تمام معادلات در هم میریزد.

سیاهچاله ای هزار میلیارد برابر خورشید!

دانشمندان با استفاده از تلسکوپ اشعه ایکس چاندرا و مجموعه ای از تلسکوپهای دیگر یکی از قوی ترین سیاهچاله های شناخته شده را رصد کردند. سیاهچاله در یک کشمکش شدید بین گازهای داغی و تریلیونها ستاره ی اطرافش احاطه شده است

ادعای فیزیکدانان در مورد قوت گرفتن احتمال فروپاشی جهان

فیزیکدانان نظری دانمارکی با استفاده ازمعادلات ریاضی ثابت کرده‌اند که جهان احتمالا در معرضی فروپاشی بوده و همه چیز در آن از جمله انسانها، به شکل یک توپ کوچک سخت فشرده خواهند شد. 

ماهیت ساختاری فضا-زمان چیست؟

استفانو لیبراتی، فیزیکدان مرکز SISSA، با این منظور یک بازبینی نظام‌مند را از تمامی شیوه‌هایی انجام داده که دانشمندان از دهه 1990 به منظور آزمایش قوانین اینشتین در مورد �نسبیت خاص� تا بالاترین انرژی‌های قابل‌مشاهده استفاده کرده‌اند.

 

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی


ذره ای به نام هیگز

مدل استاندارد عنوان نظریه ای است كه ویژگی ها و برهمكنش های ذرات بنیادی را توصیف می كند. سازگاری این نظریه و توصیف صحیح جرم های ذرات بنیادی در این مدل ایجاب می كند كه ذره ای سنگین با بار الكتریكی و اسپین صفر در طبیعت وجود داشته باشد.

مفاهیم بنیادی فضا -زمان

بررسی و شناخت پدیده های فیزیکی و روابط بین آنها بدون توجه به مفاهیم  و درک شهودی از فضا و زمان جندان مانوس به نظر نمی رسد. مفهوم و درک فضا و زمان نیز مانند سایر کمیت های فیزیکی روندی پویا دارد

سرعت نوترينوها بيش از سرعت نور است

فيزيكداناني كه بر روي آزمايش "نوترينوي سرن به سمت گرن ساسو" كار مي كنند به نتايج جالبي دست يافتند كه مي تواند تئوري نسبيت انيشتين را به چالش بكشد.اين دانشمندان كشف كردند كه ذرات نوترينو فاصله ميان سرن در ژنو تا گرن ساسو در مركز ايتاليا را با سرعتي بيش از سرعت نور پيموده اند.

آيا ذرات بنيادي، " نوترينوها " جرم دارند؟

در چند سال گذشته با مطالعه بر روي نوترينوهاي منتشر شده توسط خورشيد يا ايجاد شده توسط اشعه هاي كيهاني در اتمسفر زمين، فيزيكدانان متوجه شدند كه نوترينوها داراي جرمي بسيار كم ولي غير صفر هستند

فلسفه فیزیک کوانتومی

در تعریف فلسفه اختلاف نظر فراوانی وجود دارد. یک علت این اختلاف تعاریف، آن است که موضوع فلسفه که زمانی علم علوم و جامع کلیه معارف انسانی بود تغییر کرده و به تدریج علوم طبیعی و انسانی از آن جدا شد و کار بدان جا رسید که پوزیتویست‌ها و نئوپوزیتویست‌ها اصلا وجود فلسفه را به عنوان رشته مستقل معرفت انسانی منکر شدند.وجود مستقل فلسفه به مثابه شکلی از اشکال شعور انسانی است.

حقایق فیزیک کوانتوم

شگفتی جهان كوانتوم به اثبات رسیده است. آزمایش دو جداره كه نور را در دو حالت موج و ذره به اثبات می رساند به اندازه كافی عجیب و غیرقابل تصور است به خصوص زمانی كه اعلام شود مشاهده نور می تواند آن را از موج به ذره یا برعكس تبدیل كند. اما پدیده های عجیب تر این جهان پس از آزمایش �جان ویلر� فیزیكدان در سال 1978 خود را نمایان كرد. 

کتابخانه دیجیتال جهان افتتاح شد

اين وب‌ سايت در اداره ي مركزي يونسكو در پاريس كار خود را آغاز کرد. در اين وب ‌سايت كتاب ‌هاي نادر، نقشه‌ هاي تاريخي، نسخ خطي، ‌فيلم و عكس از كتابخانه ‌ها و آرشيوهاي سراسر جهان ارائه مي ‌شود. 

تحویل سال نوروز 1391

ساعت8 و 45 دقيقه صبح سه شنبه اول فروردين در ايران تحويل سال نو1391

بررسی افکار و رویکردهای استیفن هاوکینگ

هاوکینگ در سال 2011، از اعتقاد پیشین خود درباره خلقت جهان از جانب خداوند دست کشید و این ایده را مطرح کرد که جهان کنونی نیازمند آفریدگار نیست. وی البته خدا را انکار نکرد بلکه خلقت عالم از سوی خداوند را انکار کرد؛ ولی به هر حال رای تازه او درباره منشاء پیدایش عالم، موجی از خبر و تحلیل را در رسانه های علمی و غیرعلمی جهان برانگیخت.

ماجرای تابش هاوکینگ

در پی انتشار خبری مبنی بر مشاهده تابش هاوکینگ در آزمایشگاه و واقعیت یافتن پیش‌بینی جنجالی استیفن هاوکینگ مبنی بر تابش سیاه‌چاله‌ها، بحث داغی در محافل دانشگاهی آغاز شد.

چاق ترین گربه شرودینگر

با آزمایش‌های جدید، حوزه نفوذ مکانیک کوانتوم به مولکول‌های خیلی بزرگ هم کشیده شده و مولکول‌های بزرگ هم می‌توانند دوگانگی موج- ذره‌ای نظریه کوانتوم یا همان آزمایش فرضی گربه شرودینگر را نشان دهند.

کشف کهکشانی که هر سال 100 ستاره تولید می کند

ستاره‌شناسان با کمک تلسکوپ‌های �اسپیتزر� و �هابل� متعلق به ناسا، کهکشانی را کشف کرده‌اند که در آن با سرعت سرسام‌آوری ستاره‌های جدید شکل می‌گیرند. بهرام مبشر، دانشمند ایرانی و عضو هیئت پژوهشی دانشگاه کالیفرنیا، و هوشنگ نیّری، کارشناس ارشد اخترشناسی مقیم آمریکا، در میان کاشفان این کهکشان جدید هستند.

روزهای جنجال بر انگیز دنیای علم 2011

سال 2011 با تمام پستي و بلندي‌ها و فراز و نشيب‌ها در دنياي علم و فناوري در حال پايان است و خبرهاي زيادي از ترديدافكني‌ها در فرضيه انيشتين تا كشف سياره شبيه به زمين و ...، هياهوي زيادي در دنياي علم به راه انداختند.

راهی به سوی بزرگترین کشف تاریخ علم

دانشمندان "سازمان تحقيقات هسته ای اروپايی" در ژنو می گويند: علائم بسيار جالبی از ذرات هيگس بوزون ( بوزون هيگز) که در اصطلاحات علمی "ذره خدا" نام گرفته است را مشاهده کرده اند.

 "اصول رياضيات" نيوتن در اينترنت

دانشگاه کمبريج برای اولين بار نوشته های اسحاق نيوتن از جمله نسخه ای از کتاب "اصول رياضيات" که حاوی حاشيه نويسی و محاسبات اين رياضی دان مشهور روی برگه های اين کتاب است را روی شبکه اينترنت منتشر خواهد کرد.

آزمایش سرن و نقض قانون دوم نیوتن

مشاهده و ثبت حرکت نوترینوها در سرعتهای ابر نسبیتی، به ظاهر و از دید فیزیکدانان ناقض سرعت نور به عنوان اصل نسبیت و یک ثابت جهانی است. بسط این موضوع در رابطه با و نقطه عطف آن با مکانیک کوانتومی، مفهوم جرم نسبیتی و صورت نسبیتی قانون دوم نیوتن، اصول بنیادی و معادلات فیزیک مدرن را به چالش می کشد.

عظمت جهان

انیمیشن جالب

اینشتین گرچه سهم به‌سزایی در گسترش فیزیک کوانتوم دارد، اما از منتقدان سرسخت آن نیز به شمار می‌رود. جدیدترین آزمایش تله‌های لیزری نشان داده که حداقل در مورد حرکت براونی، اینشتین اشتباه کرده است!

یک لحظه در دو جا

شاید در عالم واقع حضور در دو محل مختلف به طور هم زمان امکان پذیر نباشد؛ اما از نظر قوانین کوانتومی چنین چیزی ممکن است. اکنون دانشمندان آزمایشی ترتیب داده اند تا به بررسی این موضوع بپردازند.

آرشیو قدیمی‌ترین انجمن علمی جهان روی وب

انجمن سلطنتی انگلستان، قدیمی‌ترین موسسه انتشارات علمی تاریخ، برای نخستین بار کل آرشیو 350 ساله خود را به رایگان بر روی اینترنت قرار داده است. آرشیوی که تاریخ آن به سال 1665 / 1044 شمسی باز می‌گردد.

ذرات نوترینو سریعتر از نور

فیزیکدانان سرن در سوئیس و لابراتوار "گرن ساسو" در ایتالیا از نتیجه شگفت انگیزی خبر دادند که با به چالش کشیدن تئوری نسبیت عمومی انیشتین نشان می دهد ذرات نوترینو با سرعتی بیشتر از سرعت نور یک فاصله 730 کیلومتری را پیموده اند.

ماده تاريک عامل بقاي ستارگان

بر اساس مطالعات جديد محققان سوئدي، ستارگاني در مرکز راه شيري وجود دارند که براي ادامه بقاي خود بيش از بيليون ها سال قادر به بلعيدن ماده تاريک در کهکشان هستند که در صورت يافتن چنين ستاره هايي در کهکشان مي توان مواد اسرارآميز تشکيل دهنده ماده تاريک را مشخص کرد.

واقعاً جالبه که همچین فکری به ذهن یک دختر بچه رسیده , خلاصه ماجرا از این قراره که یک دختر خانم برای مقایسه اثر مایکروویو بر روی ساختار مولکولی مواد و مقایسه اون با گرم کردن به روش سنتی به راه حل جالبی رسیده و اون مقایسه دو گیاه کاملاً مشابه هست. 

راهی به سوی بزرگترین کشف تاریخ علم

دانشمندان "سازمان تحقيقات هسته ای اروپايی" در ژنو می گويند: علائم بسيار جالبی از ذرات هيگس بوزون ( بوزون هيگز) که در اصطلاحات علمی "ذره خدا" نام گرفته است را مشاهده کرده اند.

 "اصول رياضيات" نيوتن در اينترنت

دانشگاه کمبريج برای اولين بار نوشته های اسحاق نيوتن از جمله نسخه ای از کتاب "اصول رياضيات" که حاوی حاشيه نويسی و محاسبات اين رياضی دان مشهور روی برگه های اين کتاب است را روی شبکه اينترنت منتشر خواهد کرد.

آزمایش سرن و نقض قانون دوم نیوتن

مشاهده و ثبت حرکت نوترینوها در سرعتهای ابر نسبیتی، به ظاهر و از دید فیزیکدانان ناقض سرعت نور به عنوان اصل نسبیت و یک ثابت جهانی است. بسط این موضوع در رابطه با و نقطه عطف آن با مکانیک کوانتومی، مفهوم جرم نسبیتی و صورت نسبیتی قانون دوم نیوتن، اصول بنیادی و معادلات فیزیک مدرن را به چالش می کشد.

عظمت جهان

چند لحظه نگاه کنید، ببینید چه می شود.

پیش‌بینی اینشتین اشتباه از آب درآمد

اینشتین گرچه سهم به‌سزایی در گسترش فیزیک کوانتوم دارد، اما از منتقدان سرسخت آن نیز به شمار می‌رود. جدیدترین آزمایش تله‌های لیزری نشان داده که حداقل در مورد حرکت براونی، اینشتین اشتباه کرده است!

یک لحظه در دو جا

شاید در عالم واقع حضور در دو محل مختلف به طور هم زمان امکان پذیر نباشد؛ اما از نظر قوانین کوانتومی چنین چیزی ممکن است. اکنون دانشمندان آزمایشی ترتیب داده اند تا به بررسی این موضوع بپردازند.

آرشیو قدیمی‌ترین انجمن علمی جهان روی وب

انجمن سلطنتی انگلستان، قدیمی‌ترین موسسه انتشارات علمی تاریخ، برای نخستین بار کل آرشیو 350 ساله خود را به رایگان بر روی اینترنت قرار داده است. آرشیوی که تاریخ آن به سال 1665 / 1044 شمسی باز می‌گردد.

ذرات نوترینو سریعتر از نور

فیزیکدانان سرن در سوئیس و لابراتوار "گرن ساسو" در ایتالیا از نتیجه شگفت انگیزی خبر دادند که با به چالش کشیدن تئوری نسبیت عمومی انیشتین نشان می دهد ذرات نوترینو با سرعتی بیشتر از سرعت نور یک فاصله 730 کیلومتری را پیموده اند.

ماده تاريک عامل بقاي ستارگان

بر اساس مطالعات جديد محققان سوئدي، ستارگاني در مرکز راه شيري وجود دارند که براي ادامه بقاي خود بيش از بيليون ها سال قادر به بلعيدن ماده تاريک در کهکشان هستند که در صورت يافتن چنين ستاره هايي در کهکشان مي توان مواد اسرارآميز تشکيل دهنده ماده تاريک را مشخص کرد.

مقایسه آب جوشیده درمایکروویو و کتری

یک دختر خانم برای مقایسه اثر مایکروویو بر روی ساختار مولکولی مواد و مقایسه اون با گرم کردن به روش سنتی به راه حل جالبی رسیده و اون مقایسه دو گیاه کاملاً مشابه هست که یکی توسط آب گرم شده در مایکروویو و دیگری توسط آب گرم شده بر روی کتری سیراب می شد.
 

 

 

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آخرین مقالات

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

 

 

 

 

 

سی پی اچ در ژورنالها


LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی


آرشیو

آخرین مقالات

اخبار

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟

 

 

  

 

HOME    ENGLISH   FEED BACK   CONTACT US   PERSIAN 

free hit counters

Copyright 2004 CPH Theory . All rights reserved.