Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

CPH Theory is based on generalized the light velocity from energy into mass.

 
 

آرشیو مقالات - یک

بعدی

 

 


اصول مکانیک کوانتومی موجی

بررسی ساختار اتمی به این نتیجه منجر می شود که رفتار الکترونها در اتم را نظیر رفتار فوتونها ، نمی توان با قوانین فیزیک کلاسیک یعنی قوانینی که در آزمایش با اجسام ماکروسکوپی ثابت می شوند، توضیح داد.

تابش جسم سیاه

هر جسم جامدی کسر یعنی از تابش فرودی بر سطح خود را درمی‌آشامد، بقیه این تابش بازتاب می‌یابد. یک جسم سیاه ایده‌آل به صورت ماده‌ای که تمامی تابش فرودی را ، بدون هیچ بازتابس درمی‌آشامد، تعریف می‌شود.

مکانیک آماری

در مکانیک آماری با سیستم های بزرگ سر و کار داریم. یعنی سیستم هایی که در آنها تعداد ذرات زیاد است (N≈1023) . در چنین سیستم هایی به دنبال یافتن پاسخ صریح به سوالات زیر هستیم.

روابط بين اشيا در جهان اتمى

اوايل قرن بيستم مصادف با دو انقلاب بزرگ در نظريه هاى فيزيكى بود، يعنى مكانيك نسبيت و مكانيك كوانتوم. با شروع قرن بيستم مشخص شد که فيزيك كلاسيك نيوتنى و ماكسولى قادر به پاسخگويى به مشكلاتى كه در بررسى اشيا و با اندازه هاى اتمى رخ مى دهد نيست.

نظریه اختلال

عداد مسائلی که در مکانیک کوانتومی ، می‌تواند به طور دقیق حل شود ، همانند مکانیک کلاسیک خیلی محدود می‌باشد. در بسیاری از موارد کاربردی مورد نظر ، استفاده از روشهای تقریبی و عددی ، اجتناب است.

نظرية جديد در فيزيك كوانتوم و ارائة روش‌هاي درمان جديد

ويليام گري، نظريه‌پرداز فيزيك و مهندسي برق پيشرفته، اخيراً نظريه دوگانگي موج-ذره را ارائه كرده است. اين نظريه رياضي، كه در پايگاه اينترنتي www.MQNF.com دردسترس است، باتوجه به مشاهدات تجربي، اولين پيش‌بيني را در مورد رفتار كوانتومي بيان مي‌كند ولي درك چنداني از ارتباط موج-ذره بيان نمي‌كند. 

مفهوم و اهمیت عدد 137 در فیزیک

اهمیت عدد 137 از این نظر مطرح می شود که به صورت زیبایی ثابت های الکترودینامیک را به یکدیگر ربط می دهد. این عدد تعدادی از ثابت های اساسی طبیعت را با یکدیگر ترکیب می کند.

آزمایشی در مکانیک کوانتوم، گربه شرودینگر

حوزه هاي معدودي از پژوهش علمي وجود داشته اند كه مانند نظريه كوانتوم تاثير عميقي بر فلسفه داشته باشند. دليل امر به اين حقيقت مربوط مي شود

گربه شرودينگر 2

طبق قواعد مكانيك كوانتوم گربه تا زماني كه كسي در جعبه را باز نكرده و مشاهده اي انجام نداده است در حال زنده و مرده قرار دارد.

آهنربای ملکولی

فيزيكدانان دانشگاه اوهايو با همكاري ديگر دانشمندان براي اولين بار نوعي از خاصيت آهن ربايي را به نمايش درآوردند كه ۵۰ سال قبل پيش بيني شده بود. اين خاصيت عبارت است از يك نوع خاص از گذار انرژي كه براي اتم هاي موجود در يك آهن رباي كوچك روي مي دهد.

نیلز بور- مدل اتمی و تفسیر کپنهاکی

�بور� در ۷ اكتبر ۱۸۸۵ در كپنهاگ دانمارك متولد شد.وى يكى از همكاران ارنست رادرفورد بود و با استفاده از ايده كوانتوم كه براى اولين بار توسط پلانك و اينشتين ارائه شده بود حدس زد كه اتم فقط مى تواند در حالت هاى انرژى پايدار و مجزا وجود داشته باشد.

علم فيزيك

هر چيزي كه در اطراف خويش مي‌بينيم به فيزيك ربط پيدا مي‌كند. همچنين پاسخ به بسياري از سوالهايي را كه هميشه ذهن بشر به آن مشغول بوده است به وسيله علم فيزيك مي‌توان داد.

گزارشى از مراسم آغاز سال جهانى فيزيك ايران

بنا به پيشنهاد انجمن فيزيك اروپا (EPS)  و تصويب مجمع بين المللى فيزيك محض و كاربردى (IUPAP)  سال ۲۰۰۵ به عنوان �سال جهانى فيزيك� نامگذارى شده است. هدف از اعلام سال جارى به عنوان سال جهانى فيزيك جلب توجه جهانيان به اهميت فيزيك و تلاش براى ترويج اين علم ذكر شده است.

آزمایشگاه فرمی در کلاس فیزیک

گريد (Grid)  عبارت است از شبكه گسترده اي با توان محاسباتي بالا كه امكان اتصال به اينترنت را هم داراست. اين نوع شبكه ها كم كم جاي خود را در كلاس هاي درس مدارس باز مي كنند.

زلزله شناسان: پايتخت بايد از تهران منتقل شود

سازمان ملل متحد ايران را زلزله خيزترين کشور جهان چه به لحاظ شدت، فراوانی يا شمار قربانيان، رده بندی می کند.

نیروگاههای هسته ای وبمب های هسته ای چگونه کار میکنند؟

این روزهاصبحت از فعالیت های صلح آمیز و غیر صلح آمیز هسته ای است که در اینجا توضیحاتی پیرامون بمب های هسته ای ,تشعشعات هسته ای ونیروگاههای هسته ای عنوان می شود.

علم، هنر،اطلاع رساني

 امروز به طور مكرر ،همه جا سخن از اطلاعات ،انقلاب اطلاعاتي،اقتصاد اطلاعاتي و انقلاب الكترونيك ميرود.براستي اطلاعات چيست كه ورودش چنين باعث تغييرات شگرفي در جهان گرديده است.

آیا فیزیک به پايان خود رسيده است؟

با تحقيق در مورد اسرار طبيعت، موضوعات پيچيده و حيرت آور بسياري بر ما روشن شد و جريان سيلاب وار توسعه به شكل مهارگسيخته اي شدت يافت.

رنگ برگ درختان و اشعه ی زیر قرمز

با خزان طبيعت ، برگ درختها هم يکي يکي زرد و قرمز و نارنجي مي شوند. انگار با يک فرمان همزمان رنگ عوض مي کنند و بعد برگها شروع مي کنند به ريختن. فکر مي کنيد اين هم نوايي عظيم چطور در طبيعت اتفاق مي افتد؟

انیمیشن های فیزیک

برای درک شهودی بهتر مفاهیم

تاثیر سونامی بر مغز انسان از دید نسبیت و مکانیک کوانتوم

يك محقق ايراني عضو انجمن بين المللي پژوهشگران مغز وابسته به دانشگاه اكسفورد براي نخستين بار در جهان فرضيه جديدي پيرامون �بحران موجوديت زمان براي فيزيك درون مغزي از طريق امواج زلزله سونامي� ارائه داد.

تاریخچه نظریه سیاه چاله  و بیگ بیگ

اصطلاح سیاهچال در همین اواخر قدم به صحنه علم گذاشته است و آنرا در سال 1969 دانشمندی آمریکایی بنام جان ویلر بعنوان نموداری از نظریه ای برگزید که دستکم به دویست سال پیش بر می گشت.

جهان در اوایل عمرش شکلی همانند سوپ داشت

پژوهشگران دریافتند که همیشه درستی همیشه ساده نیست درباره یافته های پیش.همواره جهان در این پایه اولیه مهم هست در فهمیدن اینکه چگونه کهکشانهای نزدیک ما با مرور زمان پدید آمدند.

شش عدد حاکم بر جهان

شش عدد بر كل جهان حاكم است كه از زمان انفجار بزرگ شكل گرفته اند. اگر هر كدام از اين اعداد با مقدار فعلي آن كمي فرق داشت، هيچ ستاره، سياره يا انساني در جهان وجود نداشت.

جواب پارادوکس اولبرس چيست؟

پیش از اين که پاسخي به اين سوال بدهيم ، اجازه بدهيد صورت مساله را يک بار ديگر ذکر کنيم، چرا آسمان شب تاريک است؟

حيات در كيهان

سالها فكر وجود تمدنهاى فرازمينى و يا به عبارت ديگر وجود حياتى به جز حيات شناخته شده زمينى ، كه شامل موجوداتى با هوش ، تكامل يافته و نظير انسان باشد ، ذهن انسانها را به خود مشغول كرده بود .

نظريه تابش گرمايي

هرگاه سيستمي از جسم هاي تابش كننده و جذب كننده بسته باشد در اينصورت گاز فوتوني � گازي كه جسم ها به ياري آن انرژي تبادل مي كنند � بايد با اتم هاي تامين كننده فوتون ها در تعادل باشد.

گرما، مادر انرژى ها

نور را مي توان در فرآيند هاي فيزيكي ، واكنش هاي شيميايي ، سوختن و شكاف هاي هسته اي ، مشاهده كرد. قبل از شروع در مورد توليد نور در اين فرآيند ، بهتر است ابتدا بحثي در مورد گرما داشته باشيم. با پي بردن به ماهيت گرما ، مي توانيم نور را به آساني بشناسيم . 
چگونگی دستیابی به دما های پائین و نحوه ی اندازه گیری آنها 

يش از صحبت در مورد پايين ترين دمايي كه به آن دست يافته و اندازه گرفته ايم، لازم است معناي علمي دما را تشريح كنيم. دما ميزاني از محتواي انرژي ماده است.
نظریه ابر ریسمانها

در نظريه ي ريسمان به جاي اينكه هر ذره را مستقل در نظر بگيريم به صورت رشته اي پيوسته با شكلهاي مختلف درنظر ميگيريم , مثلا الكترون را مي توان مانند يك النگو رشته اي بدانيم كه دو سرش بهم گره خورده و حلقه دايره اي تشكيل داده است.

نسبيت چيست؟

چگونه عمل مي كند؟ چرا همه چيـــز را تغيير مي دهد؟

در جستجوی زمان مهومی

پس از سال ۱۹۸۵ كم كم مشخص شد كه تئورى تار (ریسمان) تصوير كاملى نيست. اول آن كه مشخص شد كه تارها فقط يك عضو از دسته وسيعى از موضوعاتى هستند كه مى توان آنها را به بيش از يك بعد گسترش داد.

سه نمونه از کارهای انیشتن و کاربرد عمومی آن‌ها

اندیشه و طرز فکر انیشتن در بسیاری از پژوهش‌های علمی مورد استفاده قرار گرفته‌ است. از شتاب دادن به ذره و نزدیک رسانیدن سرعت آن به سرعت نور تا توانا ساختن ستاره‌شناسان برای طرح ریزی نقشه‌ی آسمان بالای سر همه از فرضیات و معادلات انیشتن سرچشمه می‌گیرند.

جهان، زندگی و فلسفه

در حقیقت، هیچ گاه نمی توان گفت فلسفه چیست؛ یعنی هیچ گاه نمی توان گفت: فلسفه این است و جز این نیست؛ زیرا فلسفه، آزاد ترین نوع فعالیت آدمی است و نمی توان آن را محدود به امری خاص کرد.

گاليله ? عامل جدايي علم و دين

مي گويند گاوس، رياضيدان بزرگ آلماني وقتي خبر از مشاهده سياره هشتم در منظومه شمسي داد، هگل، فيلسوف پرآوازه هموطنش، در اعتراض و تمسخر پاسخ داد چنين چيزي از محالات است. ساختار منظومه شمسي با هفت سياره به كمال خود رسيده و وجود سياره هشتم قابل تصور نيست!

تعجب عالمانه، تحیر عابدانه ؛ بحثی در نسبت علم و دین

جستار زیر رویکردی متفاوت به تجربیات دینی و علمی است و قصد دارد با مشخص کردن دو تجربه اصیل و عمیق دینی و علمی، یعنی تحیر عابدانه و تعجب عالمانه، نسبت علم و دین را از این دریچه به بررسی بنشیند .

مادر بزرگ علوم

همه شما حتي اگر از هندسه نيز چيزي ندانيد بارها نام آن را شنيده ايد. و حتماً مي دانيد كه �جبر، حساب و هندسه� سه شاخه مهم از رياضيات است، همين سه عنوان در رياضيات پايه گذار پيشرفت در تمام علوم محسوب مي شوند.

گرانش چگونه کشف شد؟

مفهوم گرانش عمومي به صورتهاي گوناگون از مدتها پيش به ذهن دانشمندان بسياري راه يافته بود و اين امر دلايل محكمي داشت

مطالعه  300 میلیون کهکشان برای درک ماهیت انرژی تاریک

از سال 2009م حدود300میلیون کهکشان برای بررسی تاریخچه جهان ودرک بهتر انرژی تاریک مورد مطالعه قرار خواهد گرفت

سنگي كه مي جوشد

هيدروژن فراوان ترين عنصر طبيعت محسوب مي شود بنابراين دانشمندان در تلاش اند تا راهي بيابند كه بتوان از هيدروژن به عنوان سوخت در خودروها استفاده كرد.

ردیابی کهکشانی با استفاده از اشعه ایکس

با برگشت سیگنالهای اشعه ایکس از یک انفجار سیاه چاله  عجیب،گواه بر این است که جرم آن حدود 10،000 برابر خورشید است و جزو دسته ای از سیاه چاله ای جدید میباشد.

تاریخچه نوروز

نوروز و آيينهاي باشكوه آن، مسيري سه هزار ساله و پرپيچ و خم را پيموده تا به ما رسيده است. نوروز كهنسالترين آيين ملي در جهان است كه جاودانه مانده و يکي از عوامل تداوم فرهنگ ايرانيان (آرينهاي جنوبي) است.

گزارش علمی و پژوهشی ایران در سال 83

جامعه علمي ايران در حالي سال 83 را به پايان مي‌برد كه علي‌رغم تمامي مشكلات، كمبودها و نارسايي‌ها، موفقيت‌ها و دستاوردهاي ارزشمندي را در عرصه‌هاي گوناگون علمي و پژوهشي بدست آورده است.
فيزیک نظری مشكلات و راه حل ها

جهان بيني علمي در فيزیک نظری با كارهای گاليله آغاز شد. هرچند كه تلاشهای گاليله زيربنای فيزيك را تشكيل داد، اما اين تلاشها  ريشه در نگرشهای جديد به پديده های فيزیکی داشت كه مهمترين آنها را مي توان در آثار برونو و کپلر مشاهده كرد.
چگونگی تکوین و تدوین نظریه سی. پی. اچ

کنجکاوی دوستان نسبت به چگونگی تکوین و تدوین نظریه سی. پی. اچ. موجب شد چند سطری در این مورد بنویسم. امیدوارم این نظریه و تلاش اینجانب موجب انگیزه بیشتر هم میهنان عزیز، بویژه جوانان و نوجوانان به تلاش روز افزون برای اعتلای علمی ایران شود

نور در مسير بحران - استفن  هاوكينگ 

كشف اختروش ها در سال ۱۹۶۳ موجى از پژوهش هاى نظرى در مورد سياهچاله ها و فعاليت   هاى رصدى براى يافتن آنها را موجب شد. در اينجا تصويرى از سياهچاله ارائه مى دهيم كه پس از اين پژوهش  ها شكل گرفت. فرض كنيد آنچه را كه باور داريم، تاريخ ستاره اى با جرمى حدود بيست برابر جرم خورشيد باشد.

انفجار سیاه چاله ها 

سياهچاله‌هاي آغازين كه هاوكينگ آنها را Primordial Black Holes  مي‌نامد، از رُمبش ستارگان پديد نمي‌آيند. آنها بقاياي جهان نخستين‌اند. ما اگر مي‌توانستيم، ماده را به اندازه كافي بفشريم ممكن بود يكي از آنها را درست كنيم ولي توانايي آن را نداريم. 
نور و گرانش، اثر متقابل فوتون و گراویتون

شواهد تجربي بسياري وجود دارد كه گرانش، انرژي الكترومغناطيسي توليد مي كند. به همين دليل از زماني كه نيروهاي الكتريكي و مغناطيسي مورد توجه و آزمايش قرار گرفت، فيزيكدانان به وابستگي شديد نيروهاي الكترومغناطيسي و گرانشي پي بردند.

زندگی نامه، خصوصیات و خدمات دکتر محمود حسابی

سید محمود حسابي در سال 1281 (ه.ش), از پدر و مادري تفرشي در تهران زاده شدند. پس از سپري نمودن چهار سال از دوران كودكي در تهران, به همراه خانواده (پدر, مادر, برادر) عازم شامات گرديدند. در هفت سالگي تحصيلات ابتدايي خود را در بيروت, با تنگدستي و مرارت هاي دور از وطن در مدرسه كشيش هاي فرانسوي آغاز كردند.

توماس اديسون

توماس آلوا اديسون در روز يازدهم فوريه سال ۱۸۴۷ در شهر ميلان در ايالت اوهايوى آمريكا به دنيا آمد. بحق مى توان گفت كه اديسون يكى از آن افرادى بود كه از اقشار پائين اجتماع منشاء گرفت و بعدها به شهرت و ثروت فراوان رسيد.


 

 

 

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آخرین مقالات

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

 

 

 

 

 

سی پی اچ در ژورنالها


LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی


آرشیو

آخرین مقالات

اخبار

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟

 

 

  

 

HOME    ENGLISH   FEED BACK   CONTACT US   PERSIAN 

free hit counters

Copyright 2004 CPH Theory . All rights reserved.