Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

CPH Theory is based on generalized the light velocity from energy into mass.

 
 

نور

 

 

 

فروش کتاب الکترونیکی - فیزیک از آغاز تا امروز

 

مقدمه:

امروزه مي دانيم که نور يک موج الکترمغناطيسي است و بخش بسيار کوچکي از طيف گسترده امواج الکترمغناطيسي را تشکيل مي دهد. بنابراين براي شناخت نور بايستي به بررسي امواج الکترو مغناطيسي پرداخت. چون مکانيک کلاسيک قادر به توضيح کامل امواج الکترومغناطيسي نيست، الزاما بايستي به مکانيک کوانتوم مراجعه کرد. قبل از وارد شدن به مکانيک کوانتوم لازم است با برخي از خواص نور آشنا شد و دليل نارسايي مکانيک کلاسيک را دانست. لذا نخست با بررسي روند تکامل دانش نور، دلايل پيدايش مکانيک کوانتوم و نسبيت مشخص خواهد شد. آنگاه خواهيم ديد که مکانيک کوانتوم و نسبيت چگونه مشکلات دانش نور را برطرف کردند.

 

نور چيست؟

از آنجايي که نور عامل ديدن بود و در تاريکي چيزي ديده نمي شد، سئوال اين بود که نور چيست؟ چرا مي بينيم و نور چگونه و توسط چه چيزي توليد مي شود؟ بالاخره اين نظريه پيروز شد که نور توسط اجسام منير نظير خورشيد و مشعل توليد مي شود. بعد از آن مسئله انعکاس نور مورد توجه قرار گرفت و اين که چرا برخي از اجسام بهتر از ساير اجسام نور را باز تابش مي کنند؟ چرا نور از برخي اجسام عبور مي کند و از برخي ديگر عبور نمي کند؟ چرا نور علاوه بر آنکه سبب ديدن است، موجب گرم شدن نيز مي شود؟ نور چگونه منتقل مي شود؟ سرعت آن چقدر است؟ و سرانجام ماهيت نور چيست و نحوه ي انتقال آن چگونه است؟

 

اتاقک تاريک

قانون انعکاس نور از دوران يونانيان شناخته شده بود. کتاب علم نور اثر اقليدس حدود 300 سال قبل از ميلاد نوشته شد و ساليان سال مرجع علم نور نزد فيزيک دانان کشورهاي اسلامي از جمله ابن هيثم بود. ابن هيثم کتاب هاي متعددي در باره نور نوشت. اولين کتاب او در سال ۱۲۷۰ميلادي به زبان لاتين برگردانده شد و  تا سال هاي متمادي مورد مطالعه اهل فن، از جمله روگر بيکن قرار گرفت. ابن هيثم در نوشته هاي خود بارها تأکيد کرده است که نقطه نظرات او بر محور تحقيقات و آزمايش پي ريزي شده است، نه بر اساس نظريه ها.

روگر بيکن سردمدار علوم طبيعي اروپا نيز به نوبه خود در تحقيقاتش از رياضي و مشاهدات خود بهره جسته است. سال ها قبل از اين که عکاسي اختراع شود، اساس کار دوربين عکاسي وجود داشت. ابن هيثم در قرن پنجم هجري/يازدم ميلادي از وسيله اي به نام جعبه تاريک براي مشاهده کسوف استفاده کرده بود. اتاقک تاريک، جعبه يا اتاقکي است که فقط بر روي يکي از سطوح آن روزنه اي ريز، وجود دارد. عبور نور از اين روزنه باعث مي شود که تصويري نسبتا واضح اما به صورت وارونه در سطح مقابل آن تشکيل شود.  اين وسيله، طي جنگ هاي صليبي به اروپا راه يافت. لئوناردو داوينچي نقاش و نابغه قرن شانزدهم، در يادداشت هاي خود خواص اتاقک تاريک را شرح داده است. همچنين وي آن را کامرا آبسکورا و روزنه ريز آن را نيز پين هول ناميد. اين وسيله به شدت مورد توجه نقاشان قرار گرفت و تمامي نقاشان به ویژه نقاشان ايتاليايي قرن شانزدهم از آن براي طراحي دقيق منظره ها و ملاحظه دورنماي صحيح استفاده مي کردند. به اين ترتيب که کاغذي را بر روي سطح مقابل روزنه قرار مي دادند و تصوير شکل گرفته را ترسيم مي کردند .اين تصاوير بسيار واقعي و از پرسپکتيو صحيحي برخوردار بود.

در حدود سال 1505 ميلادي نيز ژرم کاردان رياضي دان ايتاليايي يک عدسي محدب بر روزنه اتاقک تاريک نصب کرد، اين کار باعث شد تا تصوير واضح تر تشکیل شود.

 

چاپ دوم، به انضمام فناوری نانو


 

 

 

کتابی برای همه ی نسل ها و همه ی کتابخانه ها

لینک مستقیم خرید کتاب

 

 

 

 

عطف به عتف - نگاهی به پژوهش و ISI در ایران

 

امید عمومی - نامه به ریاست جمهوری

 

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آخرین مقالات

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

 

 

 

 

 

سی پی اچ در ژورنالها


LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی


آرشیو

آخرین مقالات

اخبار

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟

 

 

  

 

HOME    ENGLISH   FEED BACK   CONTACT US   PERSIAN 

free hit counters

Copyright 2004 CPH Theory . All rights reserved.