Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

CPH Theory is based on generalized the light velocity from energy into mass.

 
 

 

رویدادها و ماجراهای داغ فضایی 2014 و 2015

 

 

 

 

 

با نگاهی به گذشته و بررسی رویدادهای فضایی 2014، یک دستاورد از همه چشمگیرتر بوده و آن، فرود بی‌سابقه کاوشگر فیلائه بر روی یک دنباله‌دار در فاصله صدها میلیون کیلومتری زمین است که نقطه اوج ماموریت روزتای سازمان فضایی اروپا به شمار می‌رود.

 

این موفقیت تاکنون جایگاه‌های بسیاری را در برترین‌های سالی که گذشت، به دست آورده است.

 

با وجود به خواب رفتن فرودگر فیلائه، این ماموریت 1.7 میلیارد دلاری هنوز به پایان نرسیده است. دانشمندان در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سان‌فرانسیسکو به نمایش تصاویر جدید این ماموریت پرداخته و در مورد مرحله بعدی سفر فضاپیمای روزتا صحبت کردند که اکنون دنباله‌دار را دنبال می‌کند.

 

این دانشمندان همچنین اظهار امیدواری کردند که بتوانند کاوشگر فیلائه را که اکنون به دلیل پایان یافتن باتری‌ها و فقدان نور خورشید به خواب زمستانی فرو رفته، بازیابی کنند.

 

مت تیلور، دانشمند پروژه روزتا از برنامه تیم خود برای ارسال این فضاپیما در فاصله شش کیلومتری سطح دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasimenko در فوریه سال 2015 خبر داد که نزدیکترین رویایی آن در ماموریت اولیه‌اش محسوب می‌شود.

 

روزتا در طول این نزدیکی می‌تواند تصاویر وضوح بالایی را در کنار داده‌های مفید از انتشارات گازی دنباله‌دار بدست بیاورد. همچنین ممکن است بتوان محل فرود فیلائه را که در روز 12 نوامبر (21 آبان) پس از برخورد با سطح دنباله‌دار به مکان نامعلومی پرتاب شده، شناسایی کرد. تصاویر بدست آمده تاکنون نشان‌دهنده یک محیط سایه‌دار است که فرودگر را ناتوان از استفاده از پنلهای خورشیدی برای شارژ مجدد باتری‌هایش کرده است.

 

در کنار داستان داغ روزتا، رویدادهای فضایی دیگری نیز در سال 2014 رخ داد که از آن جمله می‌توان به تراژدی فضاپیمای اسپیس‌شیپ 2 اشاره کرد. فضاپیمای شرکت ویرجین گالکتیک در ماه ژانویه پرواز موفقی را به نمایش گذاشته بود اما تراژدی ماه اکتبر رخ داد که طی آن یکی از دو خلبان در پرواز آزمایشی سرنشین‌دار فضاپیمای اسپیس‌شیپ 2، کشته شد. بررسی‌ها بر روی این حادثه ادامه داشته و برخی از مسافران آینده که برای سفر به فضا با این فضاپیما بلیت رزرو کرده بودند، با تردید روبرو شده‌اند.

 

از دیگر رویدادهای جالب انسال باید به کشف سطوح متان در جو و همچنین مواد شیمیایی در سنگهای مریخ توسط کاوشگر کنجکاوی ناسا اشاره کرد. این دو، سرنخ‌هایی هستند که بررسی‌ها برای نشانه‌های حیات در گذشته یا حال سیاره سرخ را ارزشمند کرده‌اند؛ اما کنجکاوی تنها کاوشگری نبود که این نشانه را کشف کرد؛ در ماه سپتامبر دو فضاپیمای ماون و همچنین ماموریت مدارگرد مریخ هند با موفقیت وارد مدار مریخ شده و به بررسی جو سیاره پرداختند. کاوشگر هندی از قابلیتهایی برخوردار بوده که می‌تواند سطوح متان را در هوای مریخ پیگیری کند.

 

همچنین در سال 2014، دانشمندان با بررسی داده‌های ماموریت شکار سیاره کپلر دریافتند که سیاره‌های فراخورشیدی بسیار شبیه زمین در جهان وجود دارند. همچنین اخبار بهتری نیز وجود داشت و آن، بازگشت مجدد ماموریت کپلر به کار بود.

 

از دیگر رویدادهای فضایی امسال باید به آزمایش موفق پرواز فضاپیمای بدون سرنشین اوریون اشاره کرد که ناسا قصد دارد در آینده از آن برای ارسال فضانورد به سیارات و در نهایت به مریخ بهره ببرد.

 

سال 2015 در فضل

گذشته از رویدادهایی که در سال 2014 رخ داده، اتفاقات جالبی نیز در سال 2015 رخ خواهد داد که در اینجا به فهرستی از آن اشاره می‌شود.

 

روز سیارات کوتوله: در ماه مارس، فضاپیمای داون ناسا در مدار اطراف سیاره کوتوله سرس برای اولین رویارویی نزدیک با آن قرار خواهد گرفت. سپس در ماه ژوئیه، کاوشگر نیو هورایزون(New Horizons) از کنار پلوتو و قمرهای آن خواهد گذشت.

 

فضاپیماهای بخش خصوصی: برنامه اسپیس‌شیپ 2 تنها گزینه ناسا در برنامه فضایی خصوصی نیست. شرکت هوافضای XCOR احتمالا سال آینده آزمایشات هواپیمای موشکی Lynx خود را آغاز کرده و همچنین تاکسی‌های فضایی سرنشین‌دار پیشنهادی شرکتهای بوئینگ و اسپیس‌ایکس نیز شکل خواهند گرفت.

 

یک سال حضور در ایستگاه فضایی: دو فضانورد آمریکایی و روسی قرار است ماموریت یک ساله خود را به عنوان تمرینی برای کاوشهای فضای عمیق در آینده در ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کنند.

 

تصمیمات کیهانی: آخرین بخش اطلاعات ماموریت پلانک سازمان فضایی اروپا قرار است ماه آینده منتشر شود. همچنین داده‌های بیشتری از سوی طیف‌سنج مغناطیسی آلفا و برخورددهنده بزرگ هادرونی در راه است. با در نظر گرفتن جنجالها در مورد یافته‌های امواج گرانشی BICEP2، باید منتظر بررسی اسرار کیهانی زیادی در سال 2015 بود.

 

خورشیدگرفتگی در روز اعتدال: علاقمندان به نمایش‌های آسمانی می‌توانند در روز 20 مارس (29 اسفند) به تماشای ترکیبی از رویدادهای فضایی بپردازند. در این روز که اعتدال بهاری برای ساکنان نیمکره شمالی زمین آغاز می‌شود، انسانها می‌توانند به تماشای خورشیدگرفتگی کلی در کنار ابرماه بپردازند. البته کل این خورشیدگرفتگی تنها در گرینلند و ایسلند قابل مشاهده خواهد بود.

 

سرویس علمی ایسنا

 

عطف به عتف - نگاهی به پژوهش و ISI در ایران

 

امید عمومی - نامه به ریاست جمهوری

 

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آخرین مقالات

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

 

 

 

 

 

سی پی اچ در ژورنالها


LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی


آرشیو

آخرین مقالات

اخبار

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟

 

 

  

 

HOME    ENGLISH   FEED BACK   CONTACT US   PERSIAN 

free hit counters

Copyright 2004 CPH Theory . All rights reserved.