Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

CPH Theory is based on generalized the light velocity from energy into mass.

 
 

تابش هاوکینگ به‌طور شبیه‌سازی شده در آزمایشگاه آشکار شد

 

 

 

 

 

دانشمندان توانستند تابش هاوکینگ را به‌طور آزمایشگاهی آشکار کنند. "جف اشتاین‌هاور،Jeff Steinhauer" مدیر این پروژه می‌گوید:"اگر چه ما این تابش شبیه‌سازی شده را در آزمایشگاه دیده‌ایم اما هنوز این مشاهده اثباتی قطعی برای وجود تابش هاوکینگ نیست و هنوز به آزمایش‌های بیشتر و دقیق‌تری نیاز است". تابش هاوکینگ از ذراتی ناشی می‌شود که طبق پیش‌بینی مکانیک کوانتوم می‌توانند از سیاه‌چاله‌ فرار کنند. دانشمندان با به دام انداختن امواج صوتی با استفاده از سیالات بسیار سرد شبه سیاه‌چاله‌ای در آزمایشگاه ساخته‌اند و با ادامه‌ی آزمایش‌ها بالاخره خواهند توانست به این پرسش پاسخ دهند که آیا اطلاعاتی که درون سیاه‌چاله فرو می‌رود برای همیشه نابود می‌شود یا خیر؟

استیون هاوکینگ ۴۰ سال پیش اعلام کرد که سیاه‌چاله‌ها آن‌قدرها هم تیره و تاریک نیستند. خلاء آن‌قدر که پیش از این تصور می‌شد خالی نیست و پر از ذره و پادذره است. این جفت در کنار هم باعث نابودی یکدیگر می‌شوند اما در کنار افق رویداد سیاه‌چاله رفتاری جالب در پیش می‌گیرند: هرکدام که به افق رویداد نزدیک‌تر باشند به درون سیاه‌چاله فرو می‌رود و دیگری فرار می‌کند. این فرار همان چیزی است که امروز آن را با نام تابش هاوکینگ می‌شناسیم، تابشی که حاصل ترکیب کوانتوم با نسبیت عام است. هنوز دانشمندان نتوانسته‌اند این تابش را در عالم آشکار کنند. اما راه دیگری وجود دارد که می‌توانیم با آن تابش هاوکینگ را آشکار کنیم: شبیه‌سازی افق رویداد در آزمایشگاه.

در آزمایشگاه دانشمندان اتم‌های روبیدیم را تا کم‌تر از یک میلیاردم درجه زیر صفر سرد می‌کنند در این دما، اتم‌ها به شدت در کنار هم فشرده می‌شوند و مانند تک اتم رفتار می‌کنند که به آن سیال کوانتومی می‌گویند. دمای سرد باعث می‌شود که سیال (آن را با نام چگالش بوز-اینشتین هم می‌شناسیم) مسیری برای عبور امواج صوتی‌ای ایجاد کند.

با یک لیزر بخشی از این سیال در لوله‌ای باریک حرکت داده می‌شود و با لیزر دوم، بخش دیگر با سرعتی بیشتر از سرعت صوت حرکت خواهد کرد و امواج صوتی که در جهتی متضاد با سیال در حرکتند به‌نوعی در این مسیر به دام می‌افتند. این‌جا است که دو بخش سیال جانشین دو افق رویداد بیرونی و درونی می‌شوند و یک جفت امواج صوتی در خلاء آزمایشگاهی نقش جفت ذره-پادذره را بازی می‌کند؛ موجی که از این افق رویداد فرار می‌کند معادل تابش هاوکینگ است. دو افق رویداد برای تقویت امواج صوتی لازمند تا امواج صوتی نتوانند از افق رویداد دوم فرار کنند و مجبور به بازگشت و حرکت به سوی افق رویداد نخست ‌شوند. هرچه این امواج بیشتر به افق رویداد نخست برخورد کنند، شدت تابش هاوکینگ بیشتر و بیشتر می‌شود تا جایی که بتوان آن را آشکار کرد.   

ساختن این مدل تا امروز ۵ سال طول کشیده است اما فقط امکان آشکارسازی یک فرکانس از تابش را داده است و نمی‌توان مطمئن بود که این تابش شبیه‌سازی شده فرکانس‌های دیگر را هم دربر می‌گیرد یا خیر. به همین علت دانشمندان در حال جست‌وجوی روش‌های دیگری هستند که این مشکل را برطرف کنند. 

 

نویسنده:سارینا قاسمی

نقل از کانوت

 

عطف به عتف - نگاهی به پژوهش و ISI در ایران

 

امید عمومی - نامه به ریاست جمهوری

 

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آخرین مقالات

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

 

 

 

 

 

سی پی اچ در ژورنالها


LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی


آرشیو

آخرین مقالات

اخبار

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟

 

 

  

 

HOME    ENGLISH   FEED BACK   CONTACT US   PERSIAN 

free hit counters

Copyright 2004 CPH Theory . All rights reserved.