Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

CPH Theory is based on generalized the light velocity from energy into mass.

 
 

کبوترهای متناقض؛ تازه‌ترین معمای کوانتومی 

 

 

 

بعد از گربه‌ی شرودینگر، اکنون گروهی بین‌المللی از پژوهشگران تناقض جدیدی منسوب به حیوانات با نام "کبوترهای کوانتومی" را مطرح کرده‌اند.

 

 

حدود یک قرن است که دانشجویان درصدد درک مفاهیم ضدشهودی فیزیک کوانتوم هستند. شاید معروف‌ترین پارادکس گربه‌ی شرودینگر باشد که به موجب آن یک گربه در یک زمان هم مرده و هم زنده است و این واقعیت را بیان می‌کند که یک ذره می‌تواند به طور همزمان در دو حالت کوانتومی وجود داشته باشد.

اکنون گروهی بین‌المللی از پژوهشگران یک سناریوی به همان اندازه عجیب‌ و‌ غریب ملقب به "اثر لانه‌کبوتر کوانتومی" را ارائه کرده‌اند. این تناقض با مشاهده همراه است به این صورت که سه کبوتر را در دو لانه‌ی کبوتر جای می‌دهید. به این ترتیب همیشه حداقل دو کبوتر در یک لانه وجود خواهند داشت؛ اما مطابق با تجزیه‌و‌تحلیل کوانتومی ممکن است هیچ کدام از کبوترها لانه‌ای را به اشتراک نگذارند.

فیزیک کلاسیک قطعی است. بدان معنا که اندازه‌گیری حالت اولیه‌ی یک سیستم به شما هرآنچه را که برای اندازه‌گیری حالت پایانی لازم باشد، می‌گوید. اما در سال 1964 یکی از پژوهشگران اسرائیلی دریافت که در مکانیک کوانتومی انتخاب حالت اولیه و پایانی می‌تواند به گونه‌ای باشد که کاملاً مستقلاز یکدیگر قرار داشته باشند.

اکنون گروهی از پژوهشگران تلاش کرده‌اند تا با استفاده از این موضوع و سایر مفاهیم مکانیک کوانتومی اثر لانه‌کبوتر کوانتومی را به عنوان اصل موضوع مطرح کنند. آن‌ها فرض کردند که این اثر هنگامی پدید می‌آید که یک ناظر هنگام تلاش برای قرار دادن دو ذره در سه جعبه زنجیره‌ای از اندازه‌گیری‌ها را انجام دهد.

در ابتدا یک سنجش اولیه‌ی "پیش‌انتخاب" از مکان ذرات انجام می‌گیرد. سپس می‌توان یک سنجش میانی انجام داد تا بررسی شود که آیا دو ذره یک جعبه را به اشتراک گذاشته‌اند. سرانجام یک "سنجش پس از انتخاب" از مکان‌ها انجام می‌گیرد. می‌توانید اندازه‌گیری‌های ابتدایی و نهایی را به گونه‌ای انجام دهید که کاملاً مستقل از یکدیگر باشند. در گام میانی می‌توانید آنچه را که اندازه‌گیری ضعیف نامیده می‌شود انجام دهید تا بطور همزمان مکان هر سه ذره را ببینید. و هنگامی که این کار صورت می‌گیرد، درمی‌یابید که هیچ دو ذره‌ای جعبه‌ای را به اشتراک نگذاشته‌اند.

تفاوت لانه‌کبوتر کوانتومی با پارادکس انیشتین-پودلسکی-روزن(پارادوکس EPR) در اینجاست که سه ذره می‌توانند ابتدا هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند و با قرار گرفتن در دو جعبه است که وادار به برهمکنش با یکدیگر می‌شوند. در مرحله‌ی میانی همبستگی آن‌ها بسیار قویتر از آنی است که از لحاظ کلاسیکی امکانپذیر می‌باشد و در مرحله‌ی پایانی هیچ همبستگی وجود ندارد.

برای بررسی نتایج، آزمایشی پیشنهاد شده است به این صورت که سه الکترون از میان یک تداخل‌سنج عبور داده می‌شوند. و آن اساساً یک شکافنده‌ی پرتو است که دو مسیر متفاوت برای سه الکترون ایجاد می‌کند و در نهایت دوباره بهم می‌رسند. چون تنها دو مسیر وجود دارد، انتظار آن است که حداقل دو الکترون یک مسیر مشترک داشته باشند. بنابراین به دلیل نزدیکی به یکدیگر و بار الکتریکی همنام باید از مسیر کمی منحرف شوند. این انحراف هنگامی که دو مسیر دوباره یکی شوند، توسط پژوهشگران قابل آشکارسازی است. اما بنا به گفته‌ی آنان چون الکترون‌ها مسیر یکسانی را انتخاب نمی‌کنند، چنین انحرافی مشاهده نمی‌شود.

این پژوهش در arXiv موجود است.

منبع: Paradoxical pigeons are the latest quantum conundrum

نقل از انجمن فیزیک ایران

 

عطف به عتف - نگاهی به پژوهش و ISI در ایران

 

امید عمومی - نامه به ریاست جمهوری

 

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آخرین مقالات

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

 

 

 

 

 

سی پی اچ در ژورنالها


LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی


آرشیو

آخرین مقالات

اخبار

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟

 

 

  

 

HOME    ENGLISH   FEED BACK   CONTACT US   PERSIAN 

free hit counters

Copyright 2004 CPH Theory . All rights reserved.