English

Contact us

نظر دهید

تماس با ما

فارسی

Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

اخبار

آرشیو مقالات

 

سی پی اچ در ژورنالها

   

 

الكترونيك بيو ملكولي

 

 

 نانو دانش و فنون مقياس نانو

ظهور هر فناوري جديد، انتظاراتي براي تحول در صنعت و شيوة زندگي به وجود مي‌آورد. به عنوان مثال، با ظهور فناوري‌هاي اطلاعات و ارتباطات (IT)  تغييرات شگرفي در زندگي بشر به وجود آمد. با وجود اينترنت، شكل و ساختار تحقيقات و مطالعات از درون كتابخانه‌ها به پشت رايانه‌ها انتقال يافت. داد و ستد با پول جاي خود را به داد و ستد با كارت‌هاي اعتباري داد و حتي ارتباط ميان ملت‌ها راحت‌تر و آسان‌تر شد، تا جايي كه انسان‌ها مي‌توانند در جهان امروز، همچون يك دهكدة كوچك، با يكديگر ارتباط داشته باشند. 

ظهور فناوري‌هاي نانو در هر يك از رشته‌هاي علمي و فني هم مي‌تواند تغييرات گسترده‌اي را ايجاد كند. يكي از اين عرصه‌ها الكترونيك است. تقريباّ از چهل سال پيش تا كنون، شاهد رشد شتاباني در رايانه‌هاي الكترونيكي بوده‌ايم. قدرت رايانه‌ها با گذشت زمان نسبت به حالت‌هاي اوليه زيادتر و در عين حال حجم ترانزيستورهاي آنها كمتر شده است. البته بايد توجه کرد که كاهش حجم ترانزيستور تا اندازه‌اي امكان‌پذير است و بخصوص با روش‌هاي فعلي به آخرين حد کوچک کردن نزديک مي‌شويم و به‌زودي به بن‌بست مي‌رسيم. اصول علم الكترونيك امروزي بر اساس حركت آماري الكترون‌ها و اتم‌هاست. اين اصول به ما اجازه نمي‌دهند تا هر اندازه که بخواهيم فرايند کوچک‌سازي حجم ترانزيستورها را ادامه دهيم. در عصر نانوفناوري، بررسي اصول الكترونيك در اندازة کوچک‌تر از 30 نانومتر امکان‌پذير نيست، زيرا در اين مقياس، ديگر پديده‌هاي آماري جوابگو نخواهند بود. براي رسيدن به اين حدّ کوچک‌سازي، بايد از علم و تكنيك‌هاي جديد براي ادامة رشد الكترونيك استفاده كرد. يكي از روش‌هاي جديد، الكترونيك بيوملكولي است. 

در حقيقت، الكترونيك بيوملكولي بر اين اصل استوار است كه امكان ايجاد سيستم‌ها و رايانه‌هاي مختلف در اثر اختلاط مباني فيزيك و رياضي با دانستني‌هاي زيست‌شناسي وجود دارد. براي مثال مي توان به ساختن اعصاب مصنوعي اشاره كرد.

 

 

اعصاب مصنوعي

 

 

موجودات زنده براي انجام اغلب فعاليت‌هاي خود به سيستم‌هاي شيمياييِ سازمان‌يافته‌اي چون فتوسنتز و اكسيداتيو و... وابسته‌اند.

يك سلول از گياهان سبز آلي را در نظر بگيريد. بيشتر اندامك‌هاي اين گياهان شامل همين سيستم‌هاي شيميايي سازمان‌يافته هستند. يكي از مهمترين اين اندامك‌ها كه نقش سوخت و ‌ساز را در گياهان به عهده دارد ميتوكُندري است. فرآيندهاي كسب انرژي در طبيعت، ديرزماني است كه مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. مجموع اين مطالعات بيانگر آن است كه سيستم‌هاي مبدل انرژي، ساز و كار واحدي دارند. نقل و انتقال الكترون‌هاي پُرانرژي به واسطه‌ي كاهش تدريجي در انرژي آزاد، در نهايت به شكل خاصي از تركيبات مي‌انجامد كه انرژي لازم را براي فرآيندهاي حياتي تأمين مي‌كنند. اين الكترون‌هاي پُرانرژي، يا محصول جذب انرژي نوراني هستند (فتوسنتز)، يا از اكسيداسيون مواد غذايي (تنفس سلولي) پديد مي‌آيند. در تنفس سلولي، الكترون‌هاي حاصل به طور عمده توسط مولكول نيكوتين آميد آدنين دي نوكلئوتيد (NADH)  به صورت يون هيدريد (H+)  به زنجيره‌ي انتقال الكترون‌ها در غشاي داخلي ميتوكُندري وارد مي‌شوند. اكسيداسيون يون هيدريد اكسيژن كه به تشكيل مولكول آب مي‌انجامد انرژي‌زا است. حال اگر اين واكنش به صورت فرآيندهاي متعدد اكسيداسيون و احيا در غشاي داخلي ميتوكُندري انجام شود، انرژي حاصل در نهايت در مولكول‌هاي ATP   ذخيره خواهند شد.

 

 منبع انرژي سلول است.

ATP

 

امروزه به واسطه‌ي اطلاعاتي كه در ارتباط با نقل و انتقالات الكتروني غشاي داخلي ميتوكُندري و ساختارهاي مربوطه داريم، مي‌توانيم به چنين سيستمي از نقطه نظر فناوري توجه كنيم. در واقع قصد داريم كه از اين سازوكار توليد انرژي در صنايع الكترونيك استفاده كنيم. در اين رابطه مي‌توان به پژوهش‌هايي اشاره كرد كه در آنها از طريق مهندسي پروتئين‌هاي ناقل الكترون ساختارهايي طراحي و ساخته مي‌شوند كه در نهايت امكان بهره‌وري در صنايع بيوحسگر و بيوالكترونيك را داشته باشند.

 

 

 

باشگاه نانو

 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

آخرین مقالات


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آرشیو موضوعی

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟


 

 

free hit counters

Copyright 2013 CPH Theory

Last modified 12/22/2013