English

Contact us

نظر دهید

تماس با ما

فارسی

Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

اخبار

آرشیو مقالات

 

سی پی اچ در ژورنالها

   

 

آلودگی نوری

 

 

 


 

بگذارید در ابتدا ببینیم آلودگی نوری چیست ودر کجا تجربه کرده ایم:

تا حالا چند بار به خورشید خیره شده اید؟

بعد از خیره شدن به جوشکاری چه احساسی داشته اید؟

نظرتان نسبت به راننده یی که پشت سرتان با نور بالا رانندگی می کند چیست؟


ما کم و بیش در زندگیمان تمام این موارد را ديده ایم. اگر اینطور است مطمئن باشید آلودگی نوری را تجربه کرده اید.
آلودگی نوری نور مزاحمی است که اغلب در تاریکی شب ها باعث آزارهای چشمی شده و آسیب هایی را ناخواسته به روح و جسم ما وارد می کند.

تعریف علمی: به نورهای مصنوعی که در زمان یا مکان نا مناسب از استاندارد خود خارج شده و با کیفیت نامطلوب محیط زیست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده می سازد را آلودگی نوری می نامیم.
 

 

 

یک نور استاندارد باید از سه فاکتور زمان و مکان و کیفیت بهره مند باشد.

مکان مناسب: مکان مناسب برای نور، مکانی است که واقعاً نیاز به روشن بودن محیط ضروری می نماید. دقیقاً مانند پارکینگهای بزرگ شرکت واحد که با نور خیره کننده ای بی علت تا صبح محیط پارگینگ و چند خیابان اطراف را مثل روز روشن ساخته اند.حال آنکه تدابیرامنیتی در محیط یک بانک کم نورتر از پارکینگهای اتوبوسهای شرکت واحد است.
باز هم بدنبال مثالهایی از این قبیل باشید زیرا پیدا کردن نمونه های استاندارد در کشور ما بمراتب دشوار تر از دیدن نمونه های غیر استانداراست.
زمان مناسب: ضمن اینکه در روز(زمان) احتیاجی به روشن ماندن یک لامپ نیست در شب نیز در مسیرهای کم رفت آمد احتیاجی به روشن ماندن انواع روشنایی ها نمی باشد مانند نیمه شب در معابر کم رفت و آمد و یا در راهروی یک بیمارستان یا اداره.
اجازه بدهید به منظور طولانی بودن مطالب کیفیت یک لامپ در چند هفته بعد ادامه یابد.
موفق بمانید.

تا اینجا کمی با محیط هایی که در آن آلودگی نوری باعث آزارمان می شود آشنا شدیم. امید وارم باعث شده باشد که کمی به اطرافمان بیشتر دقت کنیم. اما سوال این هفته اینجاست که چه چیز باعث آلودگی نوری می شود؟ در حقیقت در ابتدایی ترین نگاه چه گونه ای از لامپها را ما لامپ ناهنجار و غیر استاندارد می نامیم؟ به تصویر زیر دقت کنید.

 

 

 

 

عکس بالا نور غیر استانداردی را نشان می دهد که به شکل حباب و به سمت آسمان کار گذاشته شده است. تنها نکته و سوال اینجاست: ما چه کار می کنیم؟؟؟ آیا ما احتیاج داریم تا زیر هواپیما ها یا اجرام معلق در آسمان تاریک شب را ببینیم. یا نیاز به داشتن ستاره ها داریم تا یادآور جایگاه واقعی ما در جهان شوند. تا شاید روزی به خود غره نگیریم که ما تنها مخلوق خداییم یا اینکه دست کودک خویش را بگیریم و دقایقی را بدون صرف هزینه به یک گردش علمی یا پیک نیک شبانه ببریم تا از زیبایی شب.

 

 

 

 

 نیزبهره مند گردد. بدست آوردن کدامیک را ترجیح می دهید؟ دقت داشته باشید در یک لامپ غیر استاندارد بسته به نوع و طراحی آن از 30 تا 40 درصد اتلاف انرژی را به همراه دارد و همینطور دید عابران را نیز کم کرده و تحت شعاع قرار می دهد.فکر می کنید با اصلاح هر لامپ سر در خانه هایمان به چند روستا برق رسانی شود یا ساعات خاموشی مان کاهش یابد؟ اما در عکس سمت چپ پایین نماد یک لامپ استاندارد را از لحاظ جهت تابش نظاره گریم. در این طراحی ضمن نصب بالاپوش بر روی لامپ شعاع تابش کنترل شده و اجازه خروج از 90 درجه زاویه تابش داده نشده است. همچنین از اتلاف انرژی نیز جلوگیری شده است. اگر تک تک ما این مورد ساده را در خصوص کنترل آلودگی نوری رعایت کنیم بی شک بیش از نصف آلودگی نوری شهرهایمان برطرف خواهد شد. شما چه تصمیمی دارید؟

 اما اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان و محیط زیست به مراتب جدی تر از حد انتظار ماست و از فرصت یک جلسه ای ما در یک هفته فرا تر. چه بهتر است قبل از اینکه در هفته های بعد اثرات آلودگی نوری را مورد بررسی قرار دهیم ببینیم آلودگی نوری از کجا شروع شد و کشورهای پیشتاز تا به حال چه کرده اند؟زمانی را تصور کنید که هنوز انسانها در غارها زندگی می کردند یا چرا انقدر دور همین چند قرن اخیر. فکر می کنید روال زندگی آنان در طول شبانه روز چگونه بود. آنان مجبور بودند امورات زندگی شان رابا طلوع و غروب خورشید تنظیم کنند . با اولین سپیده بیدار شده و با پائین رفتن خورشید به بستر بروند. در حقیقت سیکل زندگی طبیعی انسان به همین منوال است. ساعت درونی بدن و ریتمهای رفتاری در طول تاریخ بشریت با همین زمان بندی شکل گرفته و رفتارهای سالم و طبیعی انسان را تثبیت کرده اند.

شما مطمئن باشید اگر غیر این بود خداوند در مراحل پیدایش زمین حتما لامپ را نیز در آفرینش خود قرار می داد. اما وجود هر نور مصنوعی برای انسان لازم نبود چرا که سلامت او و اطرافش را به خطر می انداخت. ..انسانها در طول تاریخ سعی کردند از عوامل طبیعی مانند جمع آوری کرمهای شب تاب ساخت شمع استفاده از روغن های حیوانی و سوزاندن چوب برای روشن ساختن اطرافشان بهره مند شوند. این روال تا اختراع برق توسط ادیسون ادامه داشت و همانطور که اول وسیله ای اختراع می شود و بعدها فرهنگش می آید رفته رفته استفاده از لامپ و برق در تمام خانه ها ادارات خیابانها و بزرگراه ها شیوع پیدا کرده و پا از حیطه خود فراتر نهاد و به وسیله ای جهت سرگرمی و بوجود آوردند زیبایی ها و رنگهای خیره کننده در آبنماها ساختمانها و برجها و ... انجامید.

سالیان سال مردمان روستا و شهرها بدون هیچ زحمتی به سادگی به نظاره ستاره ها دنباله دارها و گاه بارش های شهابی می نشستند اما به نظر می رسد نوعی سنت گریزی (همانگونه که در جوان های امروزدر برخورد با مذهب ملیت نوع لباس سبک موسیقی و ... ) می بینیم دیده شد و سیل هجوم به سمت نور بدون توجه به استانداردهای احتمالی را در دهه های اخبیر شاهد بودیم. اما از دست رفتن ستارگان چیز کمِ نبود که بتوانیم آن را نبینیم . اولین مطالعات را در ستارشناسان در حدود 40 سال پیش در خصوص آلودگی نوری داشتند. چرا که پیش از محسوس بودن این افزایش روشنایی برای سایر افراد تجهیزات دقیق ستاره شناسان متوجه چنین شرایطی شده بود. کم فروغ تر شدن ستاره گان در شهر ها ی بزرگ آنان را برآن داشت تا چرایی موضوع را جویا شوند. اما توجه جدی به این مسئله و تصویب اولین قوانین در سطوح منطقه ای استانی و ملی به چند سال پس از آن موکول گردید. اولین گردهمایی علمی بینالمللی درایم باره در اکتبر 1955 در ایتالیا و با موضوع آلودگی نوری ابعاد و احتمال وقوع برگزار گردید. و به فاصله 2 سال اولین قانون محلی مبارزه با آلودگی نوری در ایتالیا به تصویب رسید. یکی از اولین و برجسته ترین قوانین مقابله با آلودگی نوری مربوط به ناحیه لومباردی کشور ایتالیاست که در سال 2000 به تصویب رسید و به الگوی مناسبی برای سایر مناطق و کشورها مبدل شد. کشورهای آمریکا استرالیا نیز از پیشتازیان این مبارزه هستند. در اینجا به چند بند از قانون منطقه لومباردی توجه فرمایید.

سیستمهای روشنایی باید به وسیله سیستمهایی که قابلیت کم کردن میزان تابش نوررا پس از ساعات خاموشی شبانه دارند پشتیبانی شوند.

سیستمهای روشنایی باید مجهز به لامپهایی با حداکثر بازده با توجه به فن آوری روز باشند.

مقامات دولتی باید ترویج کننده اصولی باشند که در این قانون به آنها اشاره شده است و اولین کسانی هستند که کاربرد صحیح این قوانین را کنترل خواهند نمود.

نصب کنندگان وسائل روشنایی تنها مجاز به نصب وسائلی هستند که روی آن قید شده باشد مطابق با قوانین مقابله با آلودگی نوری با مصرف حداقل انرژی منطبق با قانون منطقه لومباردی.

 

 

 

امير شعبانپور

 

 

نقل از گروه نور شب

 

 


 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

آخرین مقالات


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آرشیو موضوعی

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟


 

 

free hit counters

Copyright 2013 CPH Theory

Last modified 12/22/2013