English

Contact us

نظر دهید

تماس با ما

فارسی

Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

اخبار

آرشیو مقالات

 

سی پی اچ در ژورنالها

   

 

خستگى چشم و صفحه مانيتور كامپيوتر

 

 

 

 

ترجمه: عباسپورتميجانى

چشمان شما خسته مى شوند. سرتان درد مى گيرد. نشسته ايد و به صفحه مانيتور كامپيوترتان خيره شده ايد. اگر شما يكى از كسانى باشيد كه براى انجام كارهاى حرفه اى و شخصى عادت به استفاده روزانه از كامپيوتر دارند، ممكن است خستگى چشم را تجربه كنيد. علائم و نشانه هاى رايج اينها هستند:

درد، خستگى، سوزش يا خارش چشم ها، خشكى چشم ها، تارى ديد يا دوبينى، سردرد و درد گردن، دشوارى در تغيير تمركز از صفحه نمايشگر به صفحه كاغذ، رويت لبه هاى رنگى و تصاوير پس از روى گردانيدن از صفحه نمايشگر، افزايش حساسيت به نور.

به نظر نمى رسد كه خستگى چشم به دليل كار با كامپيوتر عواقب جدى يا طولانى مدت در پى داشته باشد اما ناخوشايند و مزاحم است. اگرچه شايد شما نتوانيد ماهيت شغلتان را تغيير دهيد و يا تمامى عوامل موثر در ايجاد خستگى را از ميان ببريد، اما مى توانيد در جهت كاهش خستگى قدم هايى برداريد.

 

عادات جديد مى توانند كمك كننده باشند

چند تغيير ساده در نحوه كاربرد اينترنت مى تواند تا حد زيادى نياز چشمان شما را به استراحت برآورده سازد. براى كاهش خستگى اين چند نكته را رعايت كنيد:

به چشمانتان استراحت دهيد: در طول روز چشمانتان را واداريد كه بر روى چيزى به جز صفحه نمايشگر متمركز شوند. تمرين زير را انجام دهيد: انگشت تان را در فاصله چند سانتى مترى صورت تان نگاه داشته و به آرامى آن را دور كرده و در همين حال به آن خيره شويد. سپس به يك شىء در دوردست خيره شده و سپس به انگشت تان بازگرديد. حالا انگشت تان را به آرامى به سوى صورت تان بازگردانيد. در اين مرحله بر روى چيزى در فاصله دو و نيم مترى چشمانتان متمركز شده و براى چند ثانيه در همين حال بمانيد. اين تمرين را روزى چندين مرتبه تكرار كنيد.

مكانتان را تغيير دهيد: تقريباً هر دو ساعت يك بار سعى كنيد بايستيد و به اطراف حركت كنيد. در صورت امكان ساعتى يك بار به عقب تكيه داده و چشمانتان را براى پنج دقيقه استراحت دهيد. طى اين مدت به يك كار غيركامپيوترى بپردازيد.

پلك و چشمك بزنيد: از آنجايى كه بسيارى از مردم در زمان كار با كامپيوتر كمتر از ميزان لازم پلك مى زنند، در صورت طولانى شدن كار به خشكى چشم دچار مى گردند. پلك زدن سبب توليد اشك شده و مى تواند به نرم و مرطوب شدن چشم ها كمك كند. سعى كنيد به صورت آگاهانه بيش از ميزان معمول پلك بزنيد و در صورتى كه اين كار كمك كننده نباشد، از اشك مصنوعى كه بدون نسخه پزشك به فروش مى رسد، استفاده كنيد.

چشمانتان را ماساژ مختصرى بدهيد: روزانه چند بار چشمانتان را ماساژ دهيد. آرنج هايتان را بر روى ميز بگذاريد به طورى كه كف دست هايتان رو به بالا باشد. وزن خود را به جلو و بر روى دستانتان رها كنيد. كف دست ها را بر روى چشمانتان قرار داده و در حالى كه انگشتانتان به سمت پيشانى باز شده اند، چشم ها را بسته و با بينى نفس عميقى بكشيد. اين كار را براى چهار ثانيه ادامه داده و سپس نفس خود را خارج كنيد. اين تنفس عميق را براى ۱۵ الى ۳۰ ثانيه ادامه دهيد.

اشك خود را به ميزان كافى برسانيد: اگر از عينك و يا لنز تماسى استفاده مى كنيد، مطمئن شويد كه انتخاب عينك به درستى انجام شده و براى كار با كامپيوتر مناسب است. بيشتر عدسى هاى تماسى براى خواندن نوشته هاى روى كاغذ مناسبند و ممكن است براى كار با كامپيوتر ساخته نشده باشند. عينك ها يا عدسى هاى تماسى كه به طور اختصاصى براى اين كار طراحى شده اند، ممكن است گران قيمت باشند.

محيط كارتان را مرتب كنيد: فضاى ميز تحريرتان را به شيوه اى مناسب براى چشمانتان مرتب كرده و بدين ترتيب از خستگى چشم هايتان بكاهيد. 

مانيتور خود را تنظيم كنيد: صفحه مانيتور را در فاصله ۴۵ تا ۵۰ سانتى مترى چشمانتان قرار دهيد. بسيارى از افراد فاصله صفحه مانيتور را در حدود طول يك بازو از چشم هايشان تنظيم مى كنند. اگر مجبوريد براى خواندن متن هاى ريز بيش از حد به كامپيوتر نزديك شويد، بايد اندازه حروف را بزرگتر كنيد. 

بالاى صفحه نمايشگر بايد پايين تر از چشم ها و يا هم سطح با آن باشد تا بتوانيد مستقيماً به كارتان نگاه كنيد. اگر صفحه زيادى بالا يا زيادى پايين باشد، مى تواند سبب كمردرد شود. اگر مانيتور را در بالاى كيس قرار مى دهيد، بايد كيس را بر روى زمين بگذاريد. اگر از عينك دوكانونى و يا سه كانونى استفاده مى كنيد، به خاطر داشته باشيد كه ممكن است تمايل به خم كردن سر به عقب داشته باشيد تا بتوانيد از وراى بخش پايينى عينك تان به صفحه مانيتور نگاه كنيد. براى تطابق با اين شرايط صفحه مانيتور را چند سانتى متر پايين تر آورده و يا از عينك هايى استفاده كنيد كه براى كار با كامپيوتر ساخته شده باشند.

صفحه كليد را در وضعيت مناسبى قرار دهيد: صفحه كليد را مستقيماً روبه روى صفحه مانيتور قرار دهيد. اگر آن را در يك گوشه قرار دهيد، چشمان شما ناچار هستند در فواصل متغيرى نسبت به صفحه مانيتور متمركز شوند و اين كارى خسته كننده خواهد بود.

وسايل تان را در نزديكى خود قرار دهيد: چيزهاى خواندنى و ابزارهاى لازم را در يك نگه دارنده در كنار مانيتور و در همان سطح، زاويه و فاصله از چشمانتان قرار دهيد كه مانيتور قرار دارد. بدين ترتيب چشمان شما ناچار نيستند مداوماً تطابق پيدا كنند.

نور را بررسى كرده و از درخشش زياد بپرهيزيد: نور خيره كننده مى تواند رويت اشيا را بر روى صفحه مانيتور با دشوارى همراه كرده و چشم هاى شما را خسته كند. براى بررسى ميزان درخشندگى در حالى كه مانيتور خاموش است در جلوى كامپيوتر بنشينيد. اين كار به شما امكان مى دهد كه نور انعكاس يافته و تصاويرى را ببينيد كه در حالت عادى نمى بينيد. هرگونه درخشش شديد و خيره كننده را مورد توجه قرار دهيد. بيشترين مشكلات مربوط به منابع نورانى واقع در بالاى سر و يا پشت سر شما مثل نور فلوئورسنت و نور خورشيد است. در صورت امكان مانيتور خود را به گونه اى تنظيم كنيد كه نورهاى شديد كناره ها تا زاويه نوددرجه اى نسبت به صفحه مانيتور خاموش شوند. توجه داشته باشيد كه همه نورهاى بالاى سر يا تمامى آنها را خاموش كنيد.

 

 

 

Mayoclinic.com

 

 

نقل از شرق


 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

آخرین مقالات


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

مرز بین ایمان و تجربه  

نامه سرگشاده به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آرشیو موضوعی

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟


 

 

free hit counters

Copyright 2013 CPH Theory

Last modified 12/22/2013