English

Contact us

نظر دهید

تماس با ما

فارسی

Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

اخبار

آرشیو مقالات

 

سی پی اچ در ژورنالها

   

 

شباهت شبکه های پیچیده

 

 

 


 

 

Fractal Burst: نمونه ای از یک شبکه پیچیده که ساختار اینترنت هم می توانید شبیه آن باشد.

 

مطالعات و یافته های جدید دانشمندان که در اوایل سال 2005 منتشر شده است نشان میدهد که انواع شبکه های پیچیده، رفتار یکسانی دارند و در راه تکامل به سمت یکدیگر همگرایی دارند. بعنوان مثال الگوی شبکه های سلولی بدن شباهت های بسیاری به شبکه اینترنت (World Wide Web)  دارد که این دو شبکه خود بسیار شبیه توپولوژی و ساختار دانه های برف یا حتی درختان می باشد.


تحقیقات در سالهای اخیر نشان داده است که شبکه های مختلفی که در دنیا وجود دارد بطور اعجاب انگیزی به یکدیگر شباهت دارند. همه آنها از تعدادی گره بزرگ (hub)  که تعداد زیادی لینک ارتباطی دارند بعلاوه تعداد بسیار زیادی گره های کوچک (node)  تشکیل شده اند. بعنوان مثال در شبکه اینترنت شما گره های بزرگی چون Google یا Yahoo  و ... را دارید که به آنها لینک های ارتباطی بسیاری متصل است و همچنین بسیاری از گره های کوچک که معرف سایت ها می باشند. (که آنها نیز به نوبه خود به ساختار های کوچکتر).

مثال دیگر شبکه کارکنان و هنرپیشه هایی است که در یک فیلم با هم بازی میکنند، شبکه سلولی ای که بدن انسان از آن تشکیل شده است، شبکه شامل تمامی اجرام آسمانی و ... همه اینها از همان قاعده کلی که گفتیم پیروی می کنند. 

محققین با نگاه کردن از بالا به این شبکه ها به این وِِیژگی عمومی از شبکه های پیچیده دست پیدا کرده اند. آنها با استفاده از تحلیل های کامپیوتری توانسته اند متوجه شوند که در هر شبکه پیچیده از تعدادی قسمت های جعبه مانند وجود تشکیل شده است که با یکدیگر ارتباط زیادی ندارند و سپس با دقیق شدن در هر یک از این جعبه ها متوجه آن شده اند که هر کدام از این قسمت ها از تعداد زیادی گره و ارتباط (link) تشکیل شده اند. دانشمندان پس از آن توجه خود را به ارتباط میان جعبه ها معطوف کرده اند. 

لازم به تذکر است که ساختارهای Fractal  از دیر باز مورد توجه دانشمندان بوده و نتایجی که امروزه ریاضی دانان از مدل کردن شبکه هایی مانند اینترنت بدست آورده اند نشان می دهد که ساختار Fractal  توانایی مدل کردن بسیاری از شبکه های پیچیده را نیز دارد. یکی از این دانشمندان می گوید : "اگر چندی پیش از من راجع به این خاصیت شبکه های پیچیده می پرسیدید می گفتم نه آنها شبیه به خوشان (Self-Similar) 
 نیستند."

 

گروه علمی نابغه های ایران

 


 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

آخرین مقالات


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

آرشیو موضوعی

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟


 

 


يکشنبه 1 دي 1392

22 December, 2013 13:27

free hit counters

Copyright 2013 CPH Theory

Last modified 12/22/2013