English

Contact us

نظر دهید

تماس با ما

فارسی

Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

اخبار

آرشیو مقالات

 

سی پی اچ در ژورنالها

   

 

انسان و خدا از دید دانشمندان

 

 

 


رابطه انسانها و خداوند ، رابطه يك جانبه نيست . او نمي تواند از انسانها انتظار داشته باشد كه در تمام  دوران حيات خود به دنبال عدالت باشند ، ولي در عوض ، انسانها از او انتظار عدالت نداشته باشند...

اگر قرار بود من به جاي ابراهيم پيامبر با خدا صحبت كنم ، چنين مي گفتم :

خدايا ، من نمي توان بفهمم كه چرا اجازه مي دهي اين گونه اتفاقات دردناك براي انسانهايي اتفاق بيفتند كه مقرر كرده اي دوستشان بداري. شايد در كار هاي تو نكته اي نهفته است كه من از درك آن عاجزم. اما من خواهان آنم كه از تو در زمينه آنچه كه انجام داده اي سوال كنم و از تو پاسخ بخواهم. من نمي توانم صرفا به اين پاسخ بسنده كنم كه اين كارها "بخشي از خواست و اراده خداوندي است" ، يا اينكه كارها " همگي در جهت دستيابي به يك خير نهايي است". خدايا تو را به چالش نمي كشم ولي از تو پاسخ مي خواهم...

( كنث اس كندلر استاد برجسته روانپزشكي و مولف 300 مقاله و چندين كتاب )

 

آنچه داراي اهميت است اين است كه فرد بتواند قبول كند كه چيزي را نمي داند و بتواند با آن "ندانستن" به زندگي ادامه دهد ، زيرا زندگي كردن با پرسشهاي حل نشده ، بخشي از حيات ماست.

...

من در زمينه تطابق و وفق دادن تصوير خدايي كه قادر مطلق است و تصوير خدايي كه دوست مي دارد با مشكلاتي مواجه هستم. اگر از من در مورد الكترون سوال كنيد من مي توانم هم در مورد نوع موجي و هم در مورد نوع ذره اي آن صحبت كنم و مي توانم با اين دو گانگي كنار آيم. ولي در نظر من تصوير خدايي كه دوست دارد و تصوير خدايي كه جهان را اداره مي كند جدا ، متفادت و متناقض است. ممكن است دليل اين امر اين باشد كه درك من از اين دو گانگي ديني به اندازه دركم از بحث الكترون نباشد. ( خانم جوسلين بل برنل - اخترشناس

 

تبيينهايي براي "مسئله رنج" وجود دارند كه به طور سنتي از سوي كليسا ها به آنها پرداخته اند ؛ اما بايد بگويم كه من هيچ يك از آن دلايل را قانع كننده نيافته ام:

1- علت رنجهايي كه ما متحمل مي شويم بد بودن ماست.- اين تفسير به نظر غير اخلاقي مي آيد ، زيرا جرمي را شكل مي دهد و از افرادي كه رنج مي برند مي خواهد كه خود را ملامت كنند تا شهرت خداوند محفوظ بماند... اين تفسير مشخص نمي دارد كه چرا يك طفل بايد رنج ببرد و در نهايت با مرگ روبرو شود...

2- دلايل غير قابل دركي بر تحميل نمودن درد و رنج وجود دارد كه درك آن توسط انسان امكانپذير نيست.- اما آن دسته از افرادي كه ايمان ندارند در تلاشند كه دلايل اين امر را درك كنند . اين تفسير و تعبير ، در حقيقت ، تفسير نيست و خداوند و اعتبار او را با جدا و دور نگه داشتن وي از فرد و ايجاد حائل ، حفظ مي كند.
 3- الگوي مصيبت و آزمايش. براساس اين الگو ، مصيبت جهت منزلت بخشيدن انسان بر وي نازل مي شود. اگر چنين تفسيري را بپذيريم ، پس بايد قبول كنيم كه خداوند در اغلب موارد به درستي عمل نمي كند ، زيرا افرادي وجود دارند كه در زير بار مصائب خرد و شكسته مي شوند. نكته حائز اهميت در هريك از اين تفسير ها آنست كه در نظر خداوند ، هدف وسيله را توجيه مي كند.

4-  تفسير "مربا در فردا"  نامي كه براسا س  تجارب ناشي از جيره بندي مواد غذايي در زمان جنگ  برگزيده ام. در آن زمان ، مادران انگليسي به بچه هاي خود وعده مي دادند كه اگر امروز فلان غذاي بدمزه را بخورند ، فردا به آنها مرا خواهند داد و به اين ترتيب كودكان خود را ترغيب به خوردن آن غذا مي كردند.تفسير "مربا در فردا" در مورد رنجها و مصائب ، بشارت آمدن جهاني را مي دهد كه در آن دردهايي را كه در اين دنيا تحمل كرده ايم جبران خواهد كرد. اين تصوير ، خداي قادري را به ما نشان مي دهد كه به خاطر وفاداري ، پاداش مي بخشد نه خدايي كه دوست مي دارد و مهربان است.

( خانم جوسلين بل برنل - اخترشناس)

 

خود شكنانه ترين عمل‌ ‌[انسان]  تاكنون اين بوده است كه بستايد و بپرستد و بداند چگونه از خويشتن پنهان كند كه اوست كه آفريد آنچه را ستود ... (نيچه- اراده قدرت كتاب دوم

 

من يك كيهان شناس هستم . كار من مطالعه تكامل جهان است و به مدت چهل سال به انجام اين كار مبادرت ورزيده ام. به نظر من حادثه خلقت ، اثبات وجود خداوند نيست. من معتقدم كه امكان ارائه هيچ اثباتي وجود ندارد. به گمان من انسان مي تواند ايمان خود را با گفتن اينكه رخداد خلقت ، روي داده است تقويت كند اما نظريه انفجار بزرگ اذعان نميدارد كه اين رخداد ، خلقت جهان است. اين رويداد يك فاجعه است ، با اين همه ، معماي خلقت جهان از "هيچ چيز" همچنان به عنوان يك راز باقي مي ماند. 

... اينكه اعتقاد داشته باشيم در خلقت جهان يك قدرت سازمان دهنده به عنوان "علت اولي" ضرورت دارد ، يك چيز است و معرفي كردن اين قدرت به عنوان خدايي كه در كتاب مقدس آمده است ، چيز ديگري است.

(آلن سانداژ- اختر شناس)

 

در نظر من يهوديت ، نماد حس قدرتمندي از استمرار و تداوم است. هنگامي كه متون آنرا پيش روي خود مي گشايم و به مطالعه آنها مي پردازم- متوني كه نه تنها پدر بزرگ و مادر بزرگ من ، بلكه اجداد آنها و گذشتگان آنان تا 25 قرن پيش ، آنها را مطالعه كرده و سعي در درك و فهم  آنها داشته اند- يك حس قوي در من ايجاد مي شود ، حسي كه به من مي گويد به چيزي تعلق دارم كه جهت دهنده است. با اين حال من براي فرزندان خود بيمناكم. آنان چگونه مي توانند بياموزند  كه چطور خود را جمع و جور نمايند. به نظر من ما قصد نداشتيم چنين زندگي كنيم . قصد ما اين بود كه در جوامعي كوچك تر ، اما با معناي قوي تري از ساختار و استمرار ، رشد كنيم.

( كنث اس كندلر استاد برجسته روانپزشكي و مولف 300 مقاله و چندين كتاب )

 

من در روسيه بزرگ شده ام ، در كشوري كه همه ما در ابتدا فكر مي كرديم لنين فرد بزرگي بوده است كه همه مردمان را آزاد كرد. بعد ها نسل ديگري از مردمان روسيه ، استالين را فرد بزرگي تلقي مي كردند و معتقد بودند او همه ما را به آزادي رسانده است. در حال حاضر اديان توحيدي بر اين نكته اصرار دارند كه تنها يك خداوند وجود دارد و هم اوست كه همه ما را آزاد كرده است. من معتقدم كه استالين كوچك تين نيتي در اعطاي آزادي به  مردم نداشت. وقتي در اين انديشه تعمق مي كنم كه فردي وجود دارد كه با همه بزرگي و خوبي و حلاوتش براي آزادي تمام ما خواهد آمد، همواره به خاطر خواهم آورد كه چنين عقيده اي تا چه اندازه مي تواند خطرناك باشد. وقتي مشاهده مي كنم برخي افراد در روسيه از كمونيسم به دين روي مي آورند ، با خود مي انديشم كه آيا اين افراد به دنبال آزادي هستند يا آنكه نوع متفاوتي از بردگي را جستجو مي كنند.

(آندره ليند- كيهان شناس يكي از بنيانگذاران  نظريه جهان  تورمي كه نشان مي دهد جهان احتمالا در خلال مراحل اوليه تكامل ، وارد مرحله خود باز آفريني شده است.در اين مرحله جهان به تعداد بسيار زيادي از مناطق عظيم نمايي  تقسيم مي شود كه در هر منطقه از آن قوانين فيزيكي متفاوتي حاكم است. داراي 175 مقاله   Andei Linde )

 

منبع: آرمان و اندیشه

 


 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

آخرین مقالات


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

آرشیو موضوعی

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟


 

 


يکشنبه 1 دي 1392

22 December, 2013 13:27

free hit counters

Copyright 2013 CPH Theory

Last modified 12/22/2013