English

Contact us

نظر دهید

تماس با ما

فارسی

Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

اخبار

آرشیو مقالات

 

سی پی اچ در ژورنالها

   

 

آيا  يک برخورد آسمانی  سب  مرگ عظيم"  شده است؟

 

 

 


نزديک ربع قرن است که زمين شناسان دريافته اند  برخورد عظيمی در انقراض دايناسورها و تعداد زيادی از ديگر موجودات زمين در 65 ميليون سال پيش نقش داشته است (يا احتمالا دليل اصلی بوده است. ) . سر انجام اثر اين حادثه ، حفره ای  با عرض 180 کيلومتر ، در پايينتر از جايی که امروزه شبه جزيره  ياکاتان  مکزيک است، کشف شد

در طول سالها ، محققان در طول دوره های مختلف زمين شناسی  به دنبال مدرکی بودند که برخورد و نابودی مقدار وسيعی از حيات را به يکديگر مربوط سازد. مهمترين آنها ، پايان فعاليت دوره پرميان و باير شدن زمين در 251 ميليون سال پيش بوده است: در يک نگاه اجمالی، 90 تا 95 درصد از موجودات از بين رفتند. هيچ توضيح کافی برای انقراض پرميان- تراسيک ، که مرگ عظيم ناميده می شود، تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است

 

 

 65 ميليون سال پيش ،  برخورد متحول کننده 

 يک شهاب سنگ يا يک دنباله دار، وضعيت آب

 و هوايدنيا را مختل کرد و بيشتر گياهان و جانداران

 زمين از جمله دايناسورها از بين رفتند. اين نقاشی

 توسط Don Davis ، چند ثانيه بعد از اصابت را در

شمال جايی که امروزه  شبه جزيره ياکاتان مکزيک است

 نشان می دهد.
 

 

 

امروزه ، هفت زمين شناس ، با هدايت Luann Becker    (دانشگاه کاليفرنيا) ، ادعا می کنند که شواهدی برای برخورد عظيم در حواشی شمال غرب استراليا يافته اند. در شماره 13 می نشريه ScienceExpress    ، آنها ادعا می کنند که ارتفاع Bedout ، فلات گسترده ای که حالا به طور عميقی در زير رسوب کف دريا پوشانده شده، به راستی مرکز بالارفته از يک حفره  برخورد، و از نظر اندازه قابل مقايسه با صخره بزرگ يوکاتان است. اين تفکر که Bedout  ، يک محل برخورد است 8 سال پيش توسط زمين شناس نفت، John Gorter   ، پيشنهاد شد. ولی اين نظر مورد توجه قرار نگرفت تا اينکه Becker  و شريکش  Robert J.Poreda   (دانشگاه رچستر) ، قسمت درونی  نمونه های استخراج شده از مرکز مرتفع Bedout   را مورد بررسی قرار دادند.

ما فورا متوجه شديم که اين يک سنگ آتش فشانی معمولی نيست  Poreda  - در کنفرانس مطبوعاتی ديروز گزارش داد. بررسی دقيق تر ، وجود سنگهای سخت و مذاب را آشکار کرد. مدرکی که اعضای گروه را متقاعد کرد که   Bedout   واقعا توسط يک برخورد شکل گرفته است.

تاريخ ايزوتوپيک در سنی بين   250.7 - 4.3   ميليون سال ، که مقداری نزديک به سن انقراض است، بدست آورده شده است.  همينطور آنها شواهدی ذکر کرده اند  از ذرات راديواکتيو موجود در جو( شامل خرده  سنگهای آسمانی) ،  حاصل ازتند بادهايی  در آنتارکتيکا ، چين و ژاپن، که از ادعای برخورد حمايت می کنند.

Poreda  و Becker   و همکارانشان می گويند که کار زيادی لازم است تا اينکه Bedout  بتواند اجبارا به انقراض مربوط شود، ولی قبلا ديگر متخصصان برخورد شروع به توضيح شک و ترديدهای مختلف کرده اند. برای مثال ، Andrew Glikson   ( دانشگاه بين المللی استراليا) ، وقتی يک هسته سوراخ شده Bedout   را آزمايش کرد ، هيچ مدرکی پيدا نکرد که نشان دهد سنگ از يک برخورد حاصل شده است. متخصصان برخورد ديگری هم در شگفتند که چطور مرکز حفره  بالا برنده ای با وجود اينکه هيچ يک از لبه های خارجی آن آشکار نيستند، توانسته باقی بماند. و هيچ کدام از لايه های مرزی پرميان-تراسيک وجود ايروديوم را نشان نميدهند، عنصر مشخصی که در پوسته زمين کمياب است اما در سنگهای آسمانی وجود دارد.

کارشناس انقراض ، Douglas H. Erwin   ( موزه بين المللی تاريخ طبيعی ) مدرکی پيدا کرد که  Bedout  را به مرگ عظيم شگفت انگيز مربوط کند ولی نتيجه ای نداشت. او می گويد:  " لازم است که ما تاييد کنيم که اينها (حوادث) دقيقا در يک زمان اتفاق می افتاده اند.  .علاوه بر اين ، خيلی از ديرينه شناسان به مقدار زيادی از مواد مذاب آتشفشانی جاری شده در جايي که امروزه سيبری است به عنوان دليلی برای  انقراض پرميان- تراسيک اشاره می کنند.  آتش فشانها ، در حدود 2 ميليون کيلومتر مکعب از سنگهای ذوب شده را فوران کرده اند که مساحتی به اندازه اروپا را می پوشاند.  فوران ، جو زمين را با مقدار کافی کربن دی اکسيد و گازهای مهلک مسدود کرده،  تا مانع اثرهای گلخانه ای  ناگهانی شود. اين تحول آب و هوايی ، باعث از بين رفتن سريع  حيات حداکثر تا 160000 سال شده است.

 

وضعیت هم اکنون خورشید:

 

منبع: نابغه


 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

آخرین مقالات


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

آرشیو موضوعی

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟


 

 


يکشنبه 1 دي 1392

22 December, 2013 13:27

free hit counters

Copyright 2013 CPH Theory

Last modified 12/22/2013