English

Contact us

نظر دهید

تماس با ما

فارسی

Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

اخبار

آرشیو مقالات

 

سی پی اچ در ژورنالها

   

 

بازگشت موفقيت آميز شاتل فضايي ديسكاوري 

 

 

 


شرايط جوي به همراه 7 سرنشين خود سالم برروي باند فرود در كاليفرنيافرود آمد

با وجود اما و اگر هاي بسياري كه براي بازگشت سالم ديسكاوري به زمين وجود داشت شاتل با يك روز تاخير به علت بد بودن شرايط جوي به همراه 7 سرنشين خود سالم برروي باند فرود در كاليفرنيافرود آمد. اين در حالي بود كه هر لحظه احتمال وقوع حادثه ا ي مشابه حادثه ي  كلميبا وجود داشت كه جان سرنشيانان ديسكاوري را تهديد مي كرد .

 شاتل فضايي ديسكاوري يكي از 4 شاتل سالم باقي مانده ي فضاييست كه ناسا آن ها را از 36 سال پيش تا به حال روانه ي فضا مي كند و در كل عمر زيادي از اين شاتل ها مي گذرد به دنبال همين جريان مشكلات خاصي براي ديسكاوري پيش آمد كه در صورت عدم رفع آن ها به احتمال 99 درصد ديسكاوري به هنگام بازگشت با حادثه اي مواجه مي شد كه شاتل فضايي كلمبيا در سال 2003  با آن مواجه گرديد . ( بسياري از كارشناسان استفاده از اين شاتل ها را گاهي ريسك مي دانند از اين حيث ناسا در حال طراحي  نسل جديد ي از شاتل هاي فضاييست كه احتمالا در سال 2011 براي اولين بار راهي فضا خواهند شد )اولين مشكل ديسكاوري  در همان بدو كار رخ داد زماني كه راكت هاي كمكي ديسكاوري از بدنه ي محقظه ي اصلي سوخت جدا شدند چند ثانيه بعد بخشي بسيار كوچكي از بدنه محفظه ي سوخت شاتل از آن جدا گرديد و به  سطح صيقلي  شاتل  ( سطح   سراميكي )  برخورد كرد. پس از اين كه شاتل ديسكاوري به ايستگاه فضايي بين المللي رسيد سرنشينان شاتل با كمك بازوي روبوتي نصب شده در شاتل متوجه اثرات اين برخورد شدند به دنبال اين جريان يكي از سرنشينان ديسكاوري به نام  استيو رابينسون  از شاتل خارج شد و به تعمير شاتل پرداخت وي به راحتي توانست تيغه ي برآمده  به همراه  بتونه ي روي لايه سراميكي را جدا كند و اختلاف سطح موجود در صفحه ي سراميكي كه موجب توليد گرماي بسيار به هنگام بازگشت  مي شد را بر طرف سازد. اين وضعيت مشابه وضعيت كلمبيا بود كه از همين ناحيه دچار آسيب شده بود ولي به علت نبود بازوي روبوتي هيچ كس متوجه خطر ساز بودن  آن نشد.

 

 

 

 

چندي بعد از انتشار خبر نقص فني در ناحيه ي سراميكي شاتل خبر د لسرد كننده ي ديگري نيز منتشر شد و آن پاره شدن پتوي حرارتي موجود در بخش كابين سرنشينان بود ولي با بررسي هايي كه با كمك بازوي روبوتي انجام شد كاركنان مركز كنترل  شاتل هاي فضايي اعلام كردند كه اين پارگي مشكلي به وجود نخواهد آورد بينابراين هيچ تعميري بر روي اين ناحيه انجام نگرفت .

با وجود تمامي اين مشكلات طي اجراي  ماموريت ديسكاوري  ژيروسكوپ ها ي ايستگاه تعمير و نعويض شد و علاوه بر آن مقدار تعيين شده اي آب و آذوقه براي ايستگاه فضايي بين المللي فراهم گرديد و  بالاخره در روز هشتم مرداد ماه اقامت 9 روزه ي  7 سرنشين ديسكاوري در ايستگاه به پايان رسيد و اين 7 سرنشين با سرود مخصوص نيروي هوايي آمريكا از 8 ساعت خواب قبل از حركت به سمت مدار زمين بيدار شدند و عمليا ت آماده گي براي بازگشت به  زمين را طبق روال گذشته انجام دادند و پس از انجام مراسم خداحافظي با سرنشينان ايستگاه فضايي بين المللي  فرمانده آيلين كالينز به همراه 6 سرنشين ديگر ديسكاوري وارد شاتل شدند ودر ساعت 03:34 دقيقه بامداد  به وقت واشينگتن  شاتل از حالت اتصال به ايستگاه در آمد و پس از چند دقيقه موتور هاي خود را روشن كرد و با يك بار گردش به دور ايستگاه راهي مدار سه روزه ي خود به دور زمين شد در روز قبل از بازگشت نيز فرمانده آلين كالينز طي يك تماس راديويي اطمينان خود را از بازگشت سالم به زمين اعلام  داشت   تا اين كه در روز دوشنبه 17 مرداد ماه شاتل آماده ي بازگشت به سياره ي زمين شد ولي در واپسين لحظات بازگشت مركز كنترل شاتل فضايي به سرنشينان ديسكاوري اعلام كرد كه به علت نا مساعد بودن شرايط جوي در كيب كناورال و نزديك بودن لايه هاي ابري به سطح زمين بازگشت لغو شده است.

 بنابراين ديسكاوري مي بايست مدت بيشتري (بش از 24 ساعت )  در مدار خود باقي مي ماند تا شرايط جوي در محل فرود مساعد شود ديسكاوري براي تصحيح مداري خود با روشن كردن موتور هايش به مدت سه دقيقه از مدار زمين خارج و سپس با تغيير و ضغيت خود به مدار جديدش  بازگشت و بالاخره در روز سه شنبه 18 مرداد ماه شاتل مجددا آماده ي بازگشت به زمين شد تا اين كه باز هم از سوي مركز كنترل اعلام گرديد كه وضعيت جوي كيب كاناورال يا فلوريدا هم چنان نامساعد است براي همين پيشنهاد شد كه شاتل در مكاني ديگر مثل نيو مكزيكو و يا كاليفرنيا  فرود آيد و طبق بررسي هايي كه با در نظر گرفتن وضعيت جوي اين مناطق صورت گرفت  كاليفرنيا براي فرود انتخاب شد و پس از بار ها تجديد نظر ديسكاوري در ساعت 16:42:37 ثانيه(يه وقت مركزي ايران ) بر روي باند فرود اين ايالت فرود آمد .و در ساعت 16:42:48 چتر هاي ديسكاوري بازشد و در ساعت 16:43:52 ثانيه به وقت ايران ديسكاوري بر روي باند آرام گرفت .سازمان فضايي ناسا به دنبال مشكلاتي كه براي شاتل فضايي ديسكاوري پيش آمد اعلام داشت كه پرتاب شاتل ها به سوي فضا تا زماني كه علل اين مشكلات به طور دقيق بررسي شود لغو خواهد شد.

  
منبع خبر : پارس اسکای 
نویسنده : پدرام محمد طاهري


 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

آخرین مقالات


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

آرشیو موضوعی

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟


 

 


يکشنبه 1 دي 1392

22 December, 2013 13:27

free hit counters

Copyright 2013 CPH Theory

Last modified 12/22/2013