English

Contact us

نظر دهید

تماس با ما

فارسی

Welcome to CPH Theory Siteبه سایت نظریه سی پی اچ خوش آمدید

 

 

نظریه سی پی اچ بر اساس تعمیم سرعت نور از انرژی به ماده بنا شده است.

اخبار

آرشیو مقالات

 

سی پی اچ در ژورنالها

   

 

اثبات وجود سياهچاله در مرکز کهکشان

 

 

 


 

 

موسسه علوم فيزيک فضای ماکس پلانک که در مجاورت شهر مونيخ آلمان قرار دارد اعلام کرده شواهدی يافته است که هرگونه ترديد در مورد وجود سياهچاله ای غول پيکر در مرکز کهکشان راه شيری را برطرف می کند.

اين شواهد نتيجه مشاهده ستاره پر سرعتی به نام "کماندار الف"  (Sagittarius A)  در صورت فلکی "کماندار" يا "قوس" است که حول سياهچاله دور می زند.

محاسباتی که با توجه به حرکات اين ستاره انجام شده حاکی است که سياهچاله جرمی تقريبا 7/3 ميليون برابر خورشيد دارد.جرم خورشيد 330 هزار برابر زمين است.

 

سياهچاله چيست؟

سياهچاله ها از جمله شگفت انگيزترين پديده های کيهان هستند و براساس نظريه های علمی، با وجود کوچک بودنشان دارای قدرت جاذبه بی نهايت قدرتمندی اند که همه مواد اطراف خود را می بلعد و حتی نور، قدرت فرار از آن را ندارد.

تصور می شود بسياری از سياهچاله ها زمانی به وجود می آيند که جرم ستاره در حال مرگی به درون متلاشی شود.

شواهد روزافزونی هست که نشان می دهد در هسته بيشتر کهکشان ها، اگر نه همه آنها، سياهچاله های غول پيکر وجود دارد. چگونگی تشکيل اين اجرام عظيم و ارتباط آنها با پيدايش و تکامل کهکشان ها رازی کيهانی است.

 

توضيح واقع گرايانه

هرچند دانشمندان از مدتها قبل نسبت به وجود سياهچاله ای عظيم در فاصله 26 هزار سال نوری از زمين مظنون بودند، اما گفته می شود يافته های تازه وجود آن را تاييد می کند.

دکتر "رينهارد گنزل" از موسسه "علوم فيزيک فرازمينی ماکس پلانک" می گويد: "اين گام مهمی به جلو است. ما توانستيم نادرستی برخی از توضحياتی را که در اين ممکن ارائه می شود نشان دهيم و ثابت کنيم که تنها توضيح واقع گرايانه و ممکن چيزی غير از سياهچاله نمی تواند باشد." شواهد تازه در نشريه علمی "نيچر" چاپ شده است.

 

سرعت بالا

اين يافته ها بر مشاهدات ده ساله روی ستاره ای به نام "اس 2" مبتنی است که با بزرگترين تلسکوپ جهان به نام "وی ال تی" (Very Large Telescope)  در رصدخانه "پارانال" در کشور شيلی انجام شده است. داده های جمع آوری شده نشان می دهد که "اس 2" هر 2/15 سال يک بار حول مرکز کهکشان دور می زند. به گفته دکتر گنزل، بيشتر ستاره ها دوره گردشی (حول مرکز کهکشان) دارند که از صدها تا ميليون ها سال طول می کشد. "اس 2" که هفت بار از خورشيد بزرگتر است در افق حادثه سياهچاله با سرعت شگفت انگيز پنج هزار کيلومتر در ثانيه گردش می کند. افق حادثه، مرزی است که اشيای داخل آن قدرت گريز نخواهند داشت.

 

"شواهد قانع کننده"

دکتر "رينر شودل" از موسسه ماکس پلانک و نويسنده اصلی مقاله تحقيقاتی اخير در مجله نيچر می گويد که ستاره در اين مدار، هنوز امنيت دارد اما اگر به ستاره ديگری برخورد و مدار آن تغيير کند، ممکن است بلعيده شود.اين مطالعه ساير دانشمندان را به تحسين واداشته است.

دکتر "کارل گبهاردت" اخترشناس دانشگاه تگزاس می گويد که با داده های تازه می توان مرکز کهکشان را با دقتی بيش از گذشته مطالعه کرد:" تنها توضيح قانع کننده اين است که سياهچاله غول پيکری در مرکز کهکشان پنهان شده باشد. اين نتايج بهترين شواهد برای اثبات اين موضوع است که سياهچاله ها نه تنها در عالم نظر بلکه در عالم واقع نيز وجود دارند." 

 

منبع: اخبار فیزیک


 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

آخرین مقالات


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEIBNITZ'S MONADS & JAVADI'S CPH

General Science Journal

World Science Database

Hadronic Journal

National Research Council Canada

Journal of Nuclear and Particle Physics

Scientific Journal of Pure and Applied Science

Sub quantum space and interactions from photon to fermions and bosons

آرشیو موضوعی

اختر فیزیک

اجتماعی

الکترومغناطیس

بوزونها

ترمودینامیک

ذرات زیر اتمی

زندگی نامه ها

کامپیوتر و اینترنت

فیزیک عمومی

فیزیک کلاسیک

فلسفه فیزیک

مکانیک کوانتوم

فناوری نانو

نسبیت

ریسمانها

سی پی اچ

 فیزیک از آغاز تا امروز

زندگی نامه

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت زمان چیست و ماهیت انرژی چیست؟


 

 


يکشنبه 1 دي 1392

22 December, 2013 13:27

free hit counters

Copyright 2013 CPH Theory

Last modified 12/22/2013